Advert
Advert
Advert

Osman Baydemir,Diyarbakır Kent Konseyi'ne Yönelik Kayyum Uygulamalarını Sordu

Osman Baydemir, Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi'ne Yönelik Kayyum Uygulamalarını Sordu

Osman Baydemir,Diyarbakır Kent Konseyi'ne Yönelik Kayyum Uygulamalarını Sordu
Osman Baydemir,Diyarbakır Kent Konseyi'ne Yönelik Kayyum Uygulamalarını Sordu Admin
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Osman BAYDEMİR Şanlıurfa Milletvekili

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin halk iradesiyle seçilmiş Eş Genel Başkanları Sayın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın görevlerinden alınarak tutuklanması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Bakanlığınızca kayyum atanmıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanmış olan kayyumun uygulamaları ile halk iradesinin nasıl yok sayıldığı Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi’ne yönelik uygulamalar ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Basına yansıyan bilgilerde 2003 yılından bu yana aktif biçimde çalışmalar yürüten Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi ile olan tüm ilişkilerin askıya alınarak gerekçe gösterilmeden bütçe kesintisine gidildiği ve protokol süresinin devam etmesine Kent Konseyi'nin binasına el konulduğu yer almıştır.  Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi, 2003 yılından bu yana Çevre ve Sağlık Meclisi, Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi, Çocuk Meclisi, Engelli Meclisi, Spor Meclisi ve Tarih kültür kentleşme komisyonu olarak onlarca çalışmaya imza atmış ve uluslararası alanda da Diyarbakır'ın UNESCO'ya adaylık sürecinin başlatılması ve kampanyanın yürütülmesinde bizzat görev almıştır.

 

 

Bu bağlamda;

1-            26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’nce Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi’ne Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bütçesinden ödenek ayırmak suretiyle yapılan ayni ve nakdi yardım desteğinin kesilmesinin gerekçesi nedir?

 

2-            Kent konseylerinin birincil amacı saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışmaktır. Bu çerçevede Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi ile ilgili olan kararların alınışında kent konseyini oluşturan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, noterler, üniversiteler, ilgili sivil toplum örgütleri, siyasî partiler, kamu kurum ve kuruluşları ve mahalle muhtarları temsilcilerinin katılımı esas alınmış mıdır? Alınmış ise Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi hangi tarihte toplanmıştır?

 

3-            Kent Konseyi ile ilgili kararların alınışında Kent Konseyi bileşenlerinin katılımı esas alınmamış ise bu durumun yasal gerekçesi nedir?

 

4-            Yerel Gündem 21 Diyarbakır Kent Konseyi’ne bir protokol ile tahsis edilen binaya el konulmasının yasal gerekçesi nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osman Baydemir diyarbakır büyükşehir belediyesi kayum atama haber tbmm sou önergesi haberi
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı