Advert
Advert
Advert

Zana'nın vekilliği 23 yıl sonra yine düşürülüyor

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın milletvekilliğinin "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor.

Zana'nın vekilliği 23 yıl sonra yine düşürülüyor
Zana'nın vekilliği 23 yıl sonra yine düşürülüyor Admin
Bu içerik 102 kez okundu.
Advert

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında "devamsızlık" gerekçesiyle hazırlanan rapor Genel Kurul’da görüşülmeye başlandı. Milletvekilli seçildikten sonra yaptığı yemini "eksik" olduğu gerekçesiyle geçersiz sayılmasından dolayı yasama faaliyetlerine katılamayan Zana hakkında Karma Komisyon'da oy çokluğuyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde rapor hazırlandı. Söz konusu rapor bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı

 

Zana'nın yerine Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Genel Kurul’da savunma yapıyor. Beştaş'ın yapacağı savunmanın ardından en az 24 saat geçtikten sonra oylama yapılacak. Oylamada raporun kabul edilmesiyle Zana'nın vekilliği düşecek.

 

                23 YIL SONRA BU KEZ GEREKÇE DEVAMSIZLIK

Zana, 1995 yılında dönemin DEP milletvekilleri hakkındaki "dokunulmazlığın kaldırılması" sonrası milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan isimler arasında yer alıyordu. 23 yıl aradan sonra Zana'nın vekilliği bu kez de "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmüş olacak.

http://www.mezopotamyaajansi.org

Zana’nın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle HDP’nin sandalye sayısı 53’e düşecek. Böylelikle 1 Kasım seçimlerinden sonra 59 sandalyeye sahip HDP'de 2 yıllık sürecin sonunda 6 ismin milletvekilliği düşürülmüş olacak. HDP’den Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan ve Besime Konca’nın vekillikleri, haklarındaki cezanın kesinleşmesi nedeniyle düşürülürken, Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün ise vekillikleri "devamsızlık" gerekçesiyle düşürülmüştü. HDP Şırnak Milletvekili Ferhan Encü hakkında verilen cezanın istinaf süreci ise devam ediyor. Encü hakkında verilen kararın kesinleşmesi durumunda milletvekilliğinin düşmesi gündeme gelecek

leyla zana milletvekili haberi
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
68 yaşında yaşlı adam evinde ölü bulundu
68 yaşında yaşlı adam evinde ölü bulundu
Adana'da uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı
Adana'da uyuşturucu operasyonu: 6 gözaltı