Advert
Advert

Pazarcı esnafı Halk yoksul. Alım gücü yok.

Ekonomik krizden etkilendiklerini ifade eden pazar esnafı, "Halk yoksul. Alım gücü yok. Satış yapamıyoruz" diye dert yandı

Pazarcı esnafı Halk yoksul. Alım gücü yok.
Pazarcı esnafı Halk yoksul. Alım gücü yok. Admin
Bu içerik 249 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesi Yenişehir Mahallesi'nde her hafta kurulan Salı Pazarı'nın esnafı, son bir yıldır işlerin kötüye gittiğini ve satışların azaldığını dile getirdi. Sabah saat 03.00'dan akşam 18.00'a kadar çalıştıklarını belirten esnaf, gün boyu satamadıkları meyve-sebzelerin bir kısmını çöpe atmak zorunda kaldıklarını söyledi. Pazar esnafı, “Halk yoksul. Akşam pazarında hareketlilik oluyor. Ürünleri çöpe atacağımıza, ucuza satıyoruz” diyerek eve kazançsız döndüklerini dile getirdi.               

 

                'HALK YOKSUL'

10 yıldır pazarda tezgah açtığını ancak son bir yıldır işlerin hiç olmadığı kadar kötüye gittiğini anlatan Ahmet Çetin, satmaya çalıştığı domates, biber ve patlıcanın tezgahta kaldığını nedenini ise, “Halk yoksul. Akşam pazarında hareketlilik oluyor. Elimizde kalan malı çöpe atmamak için ucuza satıyoruz” sözleriyle açıklık getirdi.

 

                'ÜRÜN SATILMIYOR'

İşler düştüğü için bu hafta tezgah açmayan balıkçı Hasan Şaşkın, 7 TL'ye aldığı hamsiyi 5 TL'ye dahi satamadığını ve günün sonunda kasalarca balığın çöpe gittiğini söyledi.

Bir diğer balıkçı Yusuf Zırak, şöyle dedi: “Akşama kadar bu kokuyu çekiyorum ama alan yok. Geçen yıldan bu yana fiyatlarda ciddi değişiklikler oldu. Alış fiyatları arttı. Geçen yıla oranla alış fiyatlarında yüzde 200 fark var. Müşteri yok. Para yok. Haftada 100 ya da 120 TL kazanıyorum. Gün geliyor zarar ediyoruz."

'HALK GELECEĞİNİ GÖREMİYOR'

Hükümetin ekonomik krizin olmadığına dair açıklamalarına tepki gösteren Mahmut Ak da, geleceğini göremeyen halkın harcama yapmaktan kaçındığını ifade etti. Pazarları "ölü" diye niteleyen Ak, “1 kilo patlıcan 2 TL, yazın da 1 buçuk TL idi. Ancak satışlar çok durgun. İşler Kurban Bayramı'ndan sonra daha da kötüye gitti. Alışveriş diye bir şey kalmadı. Şuan kardan vazgeçtim, zarar etmeyeyim yeter. Günlük yiyeceğimi götüreyim yeter. Günlük 150-200 TL ya kalıyor ya kalmıyor. Günü kurtarmanın derdine düştük. Pazar esnafı öldü. Bakın biz bu haldeyiz, büyük esnaf ne yapıyor acaba? 20 işçi çalıştıranlar var. Onların durumu bizimkinden daha kötü. Biz en azından alışığız yoksulluğa” ifadelerini kullandı.

 

                'EVE PARA GÖTÜREMİYORUM'

Pazarcının geçim derdine düştüğünü vurgulayan İbrahim Görlü ise, yaşanan ekonomik krize ilişkin şöyle dedi: “Halkın alım gücü yok. Fiyatları olabildiğince düşük tutuyoruz buna rağmen alışveriş yok. Demek ki halk yoksullaştıkça yoksullaşıyor. Bizim de kazancımız olmuyor. Eve para götüremiyorum. Biberi 3 TL'den aldım 3 buçuğa satıyorum. Yine de satılmıyor.

 

http://www.mezopotamyaajansi.org/

Urfa’nın merkez Haliliye ilçesi Yenişehir Mahallesi 'HALK YOKSUL Pazarcı esnafı Halk yoksul. Alım gücü yok.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa