Advert
Advert
Advert

Çözüm bulun yoksa kendimizi yakacağız

Sınırda bekleyen TIR şoförleri: Çözüm bulun yoksa kendimizi yakacağız

Çözüm bulun yoksa kendimizi yakacağız
Çözüm bulun yoksa kendimizi yakacağız Admin

ŞIRNAK – Ticaret Bakanlığı tarafından “fiyatlarda istikrarı sağlamak” gerekçesi ile ihracatına sınırlama getirdiği undan kaynaklı, binlerce un yüklü TIR ve kamyon Silopi’de günlerdir bekliyor. Tepkili olan şoförler, “Bir çözüm bulunmazsa kendimizi yakacağız” dedi.

 

Döviz kurlarında yaşanan artışın ardından Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, yurtiçi un fiyatlarında “istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek” gerekçeleriyle un ihracatına sınırlama getirmişti. Söz konusu durumdan kaynaklı, 2 bini aşkın un yüklü TIR ve kamyon günlerdir Federe Kürdistan Bölgesi’ne açılan Habur Sınır Kapısı’nın bulunduğu Şırnak’ın Silopi ilçesindeki çeşitli dinlenme tesislerinde bekletiliyor.

 

Un firmaları tarafından geri dönmelerine izin verilmeyen TIR ve kamyon şoförleri, bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

 

NE EVE GİDEBİLİYORLAR NE DE ARABALARININ BAŞINDAN AYRILABİLİYORLAR

 

Kentteki Karatay Dinlenme Tesisleri’nde bekleyen TIR şoförlerinden Süleyman Eskici, ithal buğday belgesi olmayan fabrikaların ürünlerinin ihracatına izin verilmediğini atardı. Eskici, “Gümrükten bizi geri gönderiyorlar. Fabrikalar da işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Biz de burada 10 gündür mağduruz. Ne evimize gidebiliyoruz, ne de arabaların başından ayrılabiliyoruz. Bize ya, ‘yükü geri getirin’ desinler, ya da geçmesine izin versinler. Yarın yağmur yağarsa hepsi hamur olup çıkacak. Kalsa bitlenecek” sözleri ile yaşadığı mağduriyete dikkat çekti.

 

Bir başka şoför de, “Her durumda cezasını şoför çekiyor. Allah’tan korksunlar. Yeter artık bu çektirdikleri” diye tepkisini dile getirdi.

 

‘MUHATABIMIZ YOK’

 

Şehmuz Güçlü isimli şoför de, günler süren bekleyişlerini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Burada aç, susuz bekliyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kim ne yapıyorsa bizim başımıza patlıyor. Gelsinler bu işe bir çözüm bulsunlar. Muhatabımız yok. Gümrüğe gidiyoruz önümüze jandarma çıkıyor. Burada bekleyemiyoruz. Dönemiyoruz da. Ne yapalım yani. Beklediğimiz için ayrıca bir ücret alamıyoruz. Çözüm bulsunlar yoksa kendimizi yakacağız burada.”

kaynak:http://www.mezopotamyaajansi12.com

Çözüm bulun yoksa kendimizi yakacağız habur sınır kapısı tır şoförleri haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yangın çıkan fabrikada 4 milyon liralık hasar meydana geldi
Yangın çıkan fabrikada 4 milyon liralık hasar meydana geldi
Motosiklet sürücüsü hayatını kayıp etti
Motosiklet sürücüsü hayatını kayıp etti