• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert

Tıstık üreticilerin yüzü gülmedi

- Siirt fıstığının hasat mevsimi başlarken; üreticiler, yaşanan kuraklık ile barajların neden olduğu nemden kaynaklı verimde ciddi düşüş yaşadıklarını söyledi.

Tıstık üreticilerin yüzü gülmedi
Tıstık üreticilerin yüzü gülmedi Admin
Advert

Siirt’in ekonomisine önemli katkı sağlayan fıstığın hasat mevsimi başlarken, üreticiler kuraklık nedeniyle verim alamadı. Botan Vadisi'nde yapılan Hidroelektrik Santral (HES) projeleri nedeniyle bu yıl artan nem ve kuraklık yüzünden fıstık veriminde düşüş yaşandı. Kuraklık nedeniyle yanan tonlarca ağırlıktaki fıstıklar ise ağaçların dalında kaldı.

 

REKOLTE DÜŞTÜ

 

Geçtiğimiz yıla göre rekoltenin düştüğü üretimde, bu yıl Siirt'te 20 bin ton fıstık üretimi bekleniyor. Bahçeden çıkış fiyatı 30 ila 40 TL arasında satılan fıstığın tezgah fiyatı ise kalitesine göre 100 TL'ye kadar çıkabiliyor. Üreticilerin, artan maliyet nedeniyle kar marjları giderek düşüyor. Kimi bağlarda ise kilosu 5 TL'ye kadar düşen kar marjından dolayı üretici zor anlar yaşıyor.

 

‘TÜM GÜN GÜNEŞİN ALTINDA ÇALIŞIYORUZ’

 

Hasat mevsimi başlamadan önce ana akım medyada “fıstık bahçelerinde aylık 6 bin TL'ye işçi bulunamıyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı görülürken, üreticiler, günlük 50 ila 80 TL'ye işçi çalıştırdıklarını belirtti. Fıstık tarlasında çalışan Berivan Işık, "Ayda 6 bin TL'yi kim bize verdi? Böyle haberleri yapıyorlar; ama hepsi yalan. Biz günde 50 ila 80 TL alıyoruz. Tüm gün güneşin altındayız. Kuraklık nedeniyle birçok bahçe verim alamadı. O yüzden biz de hasatta zorlanıyoruz” dedi.

 

'KİLOSUNDAN BEŞ LİRA DAHİ KALMAYACAK'

 

Fıstık üreticilerinden Zekeriya Daşçı da, 20 yıllık fıstık ağaçlarının olduğunu söyleyerek, ilk kez bu derece bir kuraklık gördüğünü anlattı. Birçok ağaçta fıstığa dokunmadıklarına dikkat çeken Daşçı, "Kuraklık bizi bu yıl mahvetti. Kuraklık her ne kadar Allah'tan gelse de buradaki barajlar da nemi artırınca ağaçlar bundan etkilendi. İşçilik maliyetleri, tarlanın bağın maliyeti derken, bize kilosundan 5 lira dahi kalmayacak. Koca bağdan ise bize topu topu 5 çuval fıstık kaldı" dedi.

 

‘FISTIĞIN İÇİ BOŞ’

 

Siirt genelinde verimin yüzde 50 düştüğünü belirten Daşçı, "Her gün kimi gazetelerde Siirt fıstığının verim verdiğini söylüyorlar, çiftçinin yüzünü güldüğünü söylüyorlar. Madem öyle neden benim yüzüm gülmüyor? Tarladaki fıstığın hali ortada, hangisini dalından koparsanız içi boş" diye konuştu. Yetkilere seslenen Daşçı, fıstık üreticisine yardım ve teşvikler verilmesini istedi.

 

MA / Metin Yoksu

Tıstık üreticilerin yüzü gülmedi fıstık üreticisi haberi urfa siirit gaziantep
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama