• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert

ABD’den Tahran merkezli silahlı gruplara yaptırım geliyor

ABD Senatosu, Irak’ta faaliyet gösteren Tahran merkezli silahlı gruplara yönelik yaptırım uygulanmasını öngören yeni bir yasa tasarının tartışmasına hazırlık yaptığı bildirildi.

ABD’den Tahran merkezli silahlı gruplara yaptırım geliyor
ABD’den Tahran merkezli silahlı gruplara yaptırım geliyor Admin
Advert

 

 

 

İran, 8 Eylül’de 7 adet kısa menzilli füze ile başkent Erbil’in Koye (Koysancak) ilçesindeki Rojhılat partilerinden Kürdistan Demokrat Partisi - İran (KDP-İ) ve Kürdistan Demokrat Partisi'nin (HDK) kaldıkları kamplara düzenlediği füze saldırısında aralarında üst düzey parti üyelerinin yanı sıra peşmerge ve sivillerinde olduğu 17 kişi hayatını kaybetti, 40’tan fazla peşmerge de yaralanmıştı.

 

 

 

Saldırının ardından açıklama yapan İranlı askeri ve siyasi yetkililer, söz konusu saldırının “düşmana mesaj” verildiğini duyurmuşlardı.

 

 

 

Tahran’ın açıklamalarının hemen ardından, ABD Senatosu üyesi Cumhuriyetçi David Perdue, Marco Rubio ve Ted Cruz harekete geçti.

 

 

 

David Perdue, Marco Rubio ve Ted Cruz, yaptıkları ortak açıklamada, Irak’ta, İran destekli Şii milis grupları arasında yer alan Asaib Ehli’l Hak ve Hareket Hizbullah el Nüceba gibi bazı grupları “İran’ın desteklediği terörist gruplar” olarak tanımlayarak yaptırım uygulamak için bir yasa tasarısı sunmaya hazırlandıkları belirtildi.

 

 

 

Tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Irak ve Suriye’de bulunan ve Pasdaran’dan destek alan milis grupların listesini Senato’ya bildirmesi talebinde bulunuldu.

 

 

 

Cumhuriyetçi Senatör David Perdue, “İran’a bağlı milisler, Amerikan askerlerini öldürdü ve ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını zayıflattı. Irak ve Suriye’nin geleceği hala tehdit altındayken onları özgür bırakmamız mümkün değil”dedi.

 

 

 

Senatör Ted Cruz ise, şu ifadeleri kullandı:

 

 

 

“Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşma, mollalara Ortadoğu’da yayılma fırsatı verdi. Anlaşmanın neden olduğu kayıpları durdurmak için sıkı bir şekilde çalışmaya başladık. Bu durum, yalnızca Tahran rejimine yönelik en ağır yaptırımların uygulanmasını içermiyor, aynı zamanda İran’ın özel ajanlarına karşı bazı adımların atılmasını da öngörüyor.”

 

Marco Rubio da, şunları söyledi:

 

 

 

“İran’ın, Suriye ve Irak’taki tehlikeli ajan ve milisleri, Ortadoğu ve dünya için tehdit oluşturuyor. Hazırlanan yasa tasarısı, bu milislere ve onların ortaklarına yaptırım uygulanmasını kapsıyor. Aynı zamanda, ABD’nin İran rejiminin ihlallerine, füze programına ve dünyadaki terörist faaliyetlerine karşı durduğunu yansıtıyor.”

 

 

 

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, dün yaptığı açıklamada,“İran toprakları çevresinde ve 2 bin kilometre menzildeki askeri kuvvetleri ve üsleri olanlar Devrim Muhafızları Ordusu’nun yüksek isabet kabiliyetine sahip füzelerinin menzilinde olduklarını bilmelidirler. Devrim Muhafızları Ordusu’nun teröristlerden aldığı intikam, kirli hedeflerini ve zorbalıklarını İran’a dayatabileceklerini sanan süper güçlere manidar bir mesajdır” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

ABD’den Tahran merkezli silahlı gruplara yaptırım geliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama