Ortadoğu
Giriş Tarihi : 20-09-2018 09:56   Güncelleme : 20-09-2018 09:56

Prof. Jongerden: Rusya İdlib'e operasyon yapacak

İdlib konusunda varılan mutabakat için “Erdoğan masada olmayanlar adına Rusya ile anlaştı” yorumu yapan Prof. Joost Jongerden, İdlib’deki güçlerin anlaşmayı reddetmesi halinde Türkiye'nin radikal silahlı gruplarla karşı karşıya geleceğini belirterek, "Kazançlı çıkacak taraf Rusya olacaktır" dedi.

Prof. Jongerden: Rusya  İdlib'e operasyon yapacak

Rusya ile Türkiye "İdlib’de silahsız bölge" oluşturma yönünde mutabakat sağladı. Buna göre, radikal silahlı gruplar 15 Ekim'de 15-20 kilometrelik alandan geri çekilecek. Bu durum AKP hükümeti tarafından "başarı" olarak sunulsa da uzmanlar Türkiye'nin yeni bir krize kapı araladığına işaret ediyor.

 

Wageninen Üniversitesi’nden akademisyen Prof. Joost Jongerden, Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusunda varılan mutabakatı yorumladı. Jongerden'a göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin her halükarda kazançlı pozisyonda. Jongerden, Rusya'nın beklenen askeri operasyonundan şuan için vazgeçtiğini ve Türkiye'yi büyük bir sorumluluk ile baş başa bıraktığını kaydetti.

 

ERDOĞAN İLE PUTİN’İN GÖRÜŞLERİ FARKLI

 

Jongerden, “Erdoğan ile Putin İdlib'de bulunan cihatçı çetelerden hangilerinin 'ılımlı' hangilerinin radikal oldukları yönünde bir anlaşma sağlamadı. Erdoğan ile Putin'in bu konuda görüşlerinin farklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

'TÜRKİYE CİHATÇI ÖRGÜTLER İLE KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR'

 

Mutabakata göre, radikal olarak nitelendirilen gruplar ellerindeki ağır silahlarla beraber oluşturulan bölgeden çıkarılacak. Jongerden bu noktada, “Erdoğan masada olmayanlar adına Rusya ile anlaştı” yorumu yaptı. İdlib’deki güçlerin Rusya-Türkiye anlaşmasını kabul etmesi halinde Suriye rejimine muhalefet eden güçlerin zayıflayacağını belirten Jongerden, “Redderlerse Türkiye cihatçı örgütlerle karşı karşıya gelir. Yine cihatçı örgütler provokatif hareketlerle anlaşmayı bozabilir. Rusya ise bu eylemleri sebep göstererek, İdlib'e saldırabilir. Yani her halükarda kazançlı çıkacak taraf Rusya olacaktır" diye belirtti.

 

‘ER YA DA GEÇ OPERASYON YAPACAK’

 

Jongerden, şu değerlendirmede bulundu: “Suriye de şu anda kendi konumunu korunmaya çalışıyor. Türkiye’nin yandaşları İdlib’te. Bunların bir kısmı, geçmişte yapılan Erdoğan-Putin anlaşması sonucu başka bölgelerden İdlib’e geldiler. Şimdiye kadar İdlib onlar için güvenli bir bölge olarak düşünülüyordu. Ama şimdi bunun sonu geldi. İdlib şuan orada bulunanlar için bir hapishaneye döndü. Türkiye dışında hiçbir yere gidemiyorlar. Ama şunu söyleyebilirim Rusya er ya da geç İdlib'e operasyon yapacak. Çünkü İdlib, Rusya'nın son durağı.”

 

http://www.mezopotamyaajansi12.com / Selman Güzelyüz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA