• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert
Advert

'İbrahim Ayhan bir barış elçisiydi

'İbrahim Ayhan bir barış elçisiydi

'İbrahim Ayhan bir barış elçisiydi
'İbrahim Ayhan bir barış elçisiydi Admin
Advert

Hewlêr’de yaşamını yitirin Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan’ı anlatan mücadele arkadaşı Nazmi Gür, Kobanê direnişinde Ayhan'ın sınırı terk etmediğini belirterek "Sadece Urfa’nın değil, Kuzey Suriye halklarının temsilcisi oldu" dedi.

 

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr (Erbil) kentinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren bir dönem Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) iki dönem de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilliği yapan İbrahim Ayhan’ı mücadele arkadaşları anlattı. 

 

BİNİCİ: ONURLU BİR MÜCADELENİN YÜRÜTÜCÜSÜYDÜ

 

Ayhan ile üniversite yıllarında tanıştığını söyleyen HDP 23 ve 24’cü dönem Urfa Milletvekili İbrahim Binici, Ayhan’la uzun yıllar beraber devrimci mücadele içinde bulunduklarını, kendisinin kararlı, geri adım atmayan, dürüst ve kısa sürede bulunduğu her yerde halkın sempatisini kazanan biri olduğunu söyledi. Uzun yıllar beraber mücadele verdiklerini ve Ayhan'ın onurlu bir mücadelenin yürütücüsü olduğunu dile getiren Binici, şöyle devam etti: “İbrahim arkadaşı öğrencilik yıllarımdan bu yana tanıyorum. Üniversiteyi Van’da okudu. Van’a gittikten sonra devrimci mücadele içinde aktif yer aldı. Üniversite yıllarından bu yana hiç soluk almadan mücadele etti. Kürt siyasi hareketi içinde kurulan tüm partilerde aktif görev aldı. İbrahim arkadaş bulunduğu partide her alanda görev yaptı. Urfa İl Başkanlığı yaptı. O dönem cezaevine düştü. Cezaevine düştüğünde bile mücadeleden geri adım atmadı. Siyasetin en zirvesinde de yer aldı, en altında da. Hiçbir şekilde 'ben şunu yapmam' demezdi. Kendisini erken kaybettik ve Kürt siyaseti çok büyük bir kayıp yaşadı.”

 

GÜR: MÜCADELEYE OLAN İNANCINDAN GERİ ATMADI

 

Ayhan’la Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde öğrencilik yıllarında başlayan dostluğun mücadele yoldaşlığına evirildiğini dile getiren 24’ncü dönem BDP Van Milletvekili Nazmi Gür de, Ayhan’la birlikte geçirdiği yılları şu sözlerle anlattı: “İbrahim arkadaş üniversite yıllarında devrimci mücadele içinde yer aldı. Okul hayatından sonra sendikacılık (Eğitim Sen) hayatı var. Daha sonra da Kürt siyaseti içinde milletvekilliğine kadar birçok sorumluluk ve görev aldı. Halka bağlılığı, halka olan inancından ve mücadeleye olan inancından milim geri adım atmadı. Kısa bir dönem Meclis’te birlikte çalıştık. İbrahim, daha çok çalışmalarında yerele, bölgeye ve seçildiği kent olan Urfa’ya ağırlık verdi.”

 

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİNE KATKISI UNUTULMAYACAK’

 

Ayhan’ın milletvekilliği döneminde Kobanê direnişinin baş gösterdiğini dile getiren Gür, şöyle devam etti: “Kobanê direnişi sırasında Kobanê halkının Suruç’a geçişini büyük bir özveriyle organize eden arkadaşlardan biriydi. DAİŞ zulmünden kaçan yüzlerce sivili kurtarmayı başarmıştı. Yüzlerce sivil yaralının Urfa bölgesinde tedavi edilmesi için olağanüstü bir çaba sarf etmişti. Aslında İbrahim bir bakıma sadece Urfa’nın değil, Kuzey Suriye halklarını temsil edecek düzeye gelmişti. Yaptığı çalışmalarla Kuzey Suriye halklarının sevgisini ve saygısını kazanmıştı. İbrahim, direniş zafere ulaşıncaya kadar asla Kobanê’ye açılan sınır kapısını terk etmedi. Herhalde Kobanê zaferine en çok sevinen insanlardan biri de İbrahim Ayhan’dır. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde onun mücadeleye yaklaşımı, onun özgürlük ve demokrasi mücadelesine katkısı ve emeği hiç kuşkusuz yıllar boyu anılacak, yıllar boyu örnek alınacak bir mücadele. Bizim için büyük bir kayıp. Gerçekten yeri doldurulamayacak arkadaşlardan bir tanesi.”

 

MA / Erdoğan Alayumat

ww.mezopotamyaajansi12.com/

'İbrahim Ayhan bir barış elçisiydi ibrahim ayhan ölümü haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ferhat     2018-09-23 Barış elçisi olduğundan şüphe mi var? Gencecik fidanları nereye uçurduğu malumdur? BARIŞ elçisi değil, Savaş elçisi denilmesi gerekmez miydi?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afrin’de patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Afrin’de patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Hayatım Müzikle Yol Alıyor
Hayatım Müzikle Yol Alıyor