• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert
Advert

Şanlıurfalı Avukat Halil Aslan’dan Tbmm’ye Başvuru

Şanlıurfa Barosuna kayıtlı Avukat Halil Aslan Hukukumuzda bulunan bir mevzuat noksanlığını ve bu konuda noksanlığın yarattığı sorunlar sebebi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine dilekçe verdi.

Şanlıurfalı Avukat Halil Aslan’dan Tbmm’ye Başvuru
Şanlıurfalı Avukat Halil Aslan’dan Tbmm’ye Başvuru Admin
Advert

        

Çek Kanununda var olan bu boşluk sebebi ile yaşanan mağduriyetlerin giderilmesini isteyen Av. Halil Aslan, Çek; hukukumuzda ticaretin hızlandırılması ve ödeme aksaklıklarının giderilmesi amacıyla getirilmiş bir tedavül aracıdır. Fakat bugünlerde çeklerle ilgili uygulamada çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Sıkıntı şu ki çek defteri sahibi kişiler, boş çek defterinin tamamını veyahut yapraklardan birini çaldırırsa, kaybederse veyahut başka bir şekilde rızası dışında zilyetliğini kaybederse hukukumuzda başvurabileceği herhangi kanuni bir yol bulunmamaktadır. Cezai sorumluluktan muaf olmak için gidip kayıp ve çalıntı eşya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup çaresiz bir şekilde banka hakkında ödeme yapılmaması için tedbir kararı isteyecektir. Fakat ülkemizde savcılar haklı olarak bu yönde uygulamamız yok diye bizleri hukuk mahkemelerine yönlendirmektedirler.

Hukuk mahkemelerinde ise açabileceğimiz hiçbir dava veyahut isteyebileceğimiz hiçbir tedbir kararı bulunmamaktadır. çünkü çek iptali ve zıyaı davalarını keşideci açamamaktadır.

           Ayrıca boş çek yaprağı imzalanmadığı için kambiyo senedi vasfını taşımamaktadır. Kambiyo senedi vasfı taşımadığı içinde kanunda yer alan iptal, zıyaı davası açılamaz.  

Yani durum böyle iken kanun koyucu bir nevi çek defteri sahiplerini mahkemeleri kandırma yoluna itmektedir;

 

1.            Yol ise şudur; çek yaprağı usülüne uygun bir şekilde doldurulup  ve keşide edildiği iddia edilir.

2.            Çek keşide edildikten sonra tanıdık biri bulunur sanki çekin hamili kendisi imiş gibi ödeme yasağı’ nı içeren çek zıyaı davası açılır.

3.            Mahkeme teminat karşılığında tedbir kararını verdikten sonra ödeme günü gelen çek’ te mahkeme kararı olduğu için karşılıksızdır hükmünü yemeyecektir. Ve böylece defter sahibinin sicili bozulmamış olacaktır.

4.            Ödeme günü geçtikten sonra muhtemelen bütün davacılar davadan feragat etmektedirler ve böylelikle bu tehlikeyi hile ile gidermekteler.

         Fakat durum böyle olmamalı kanun koyucu insanları bu şekilde hileli yola sevk etmemeliydi. Kanun koyucu hamile çeki çaldırma ve kaybetme lüksü tanımışken keşideciye tanımaması ilginç. Çünkü nasıl hamil çeki çaldırabiliyorsa defter sahibi de boş yapraklı koçanı kaybedebilir veyahut çaldırabilir. Doktrin görüşlerinin de dikkate alınarak defter sahipleri de çek iptali davasını açabilmelidir, hilesiz bir şekilde başvurabilecekleri bir yol ihdas edilmelidir.

Avukat Halil Aslan TBMM komisyon üyelerinden bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli boşluğun giderilmesini talep etti.

Şanlıurfalı Avukat Halil Aslan’dan Tbmm’ye Başvuru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Afrin’de patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Afrin’de patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Hayatım Müzikle Yol Alıyor
Hayatım Müzikle Yol Alıyor