KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-10-2018 00:25   Güncelleme : 19-10-2018 00:25

Hasankeyf'te Taşınma İşlemi Devam Ediyor

BATMAN - Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te bulunan tarihi eserlerin taşınması devam ediyor.

Hasankeyf'te Taşınma İşlemi Devam Ediyor

Ilısu Barajı nedeni ile sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalma olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf'te taşıma işlemlerine bugün de devam edildi. 3 parçaya bölünerek taşınan Hasankeyf Kalesi'nin Orta Kapısı olan ve Roma Kapısı olarak anılan kale kapısının son kısmı yerinden söküldü. 130 tonluk son parçası 96 tekerlekli modüler SPTM aracına yüklenerek yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Yeni Hasankeyf yerleşkesinde bulunan arkeopak alanına götürüldü. Taşıma işleminin havanın kararması nedeni ile yarın devam edilecek.

 

 

 

 Taşıma işlemi sırasında Devlet Su İşleri (DSİ) 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, daha önce Zeynel Bey Türbesi, Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesini taşıdıklarını ve tarihi orta kapı ile 4’üncü eserin taşındıklarını belirtti. Kösalı devamında ise şunları söyledi: "Ilısu Barajı ülkemizin son yüzyıllık vizyon projesi içerisinde yer alan bir proje. Çok önemli bir proje, çok kapsamlı bir proje. Barajla beraber işte köy yolları yapıyoruz, devlet yolu yapıyoruz. Tarihimize kültürümüze sahip çıkıyoruz. Eserlerimizi taşıyoruz. Barajda artık yüzde 98 inşaat ilerlemesine geldik. Su tutma sürecine geçtik." Kösalı, dolgu ve taşıma için 500 milyon TL maliyetleri olduğunu belirtti

http://www.mezopotamyaajansi12.com

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA