• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert

Pentagon: DSG ile devriyelere başladık açıklaması

Pentagon: DSG ile devriyelere başladık açıklaması
Pentagon: DSG ile devriyelere başladık açıklaması Admin

Rudaw:ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, “Cuma günü ABD kuvvetleri, DSG ortaklarımızla Suriye'nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı”dedi.

 

 

 

ABD askerleri, Rojava sınırında yer alan ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yapmıştı.

 

 

 

Rob Manning, Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 

Albay Manning, “Cuma günü ABD kuvvetleri, DSG ortaklarımızla Suriye'nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı”diye konuştu.

 

 

 

IŞİD’in yenilmesine odaklanması gerektiğini belirten Manning, sözlerine şunları ekledi:

 

 

 

“Bu spesifik devriyeler için düzenlemiş bir takvim veya düzenlilik söz konusu değil; bu devriyeler bize, DSG ortaklarımıza ve Türkiye'ye bölgenin güvenliğini sağlama imkanı tanıyacaktır.”   

 

 

 

Manning, Türk ve ABD askerlerinin Menbic bölgesinde ortak devriyelere başladığını ve bu devriyelerin IŞİD kalıcı bir şekilde yenme hedefine odaklanmalarını sağlayacağını dile getirdi.

 

 

 

ABD'nin Türkiye ile yaptığı devriyelere paralel olarak YPG’nin Menbic çevresinde devriye faaliyeti yürüttüğüne ilişkin basında çıkan haberleri değerlendiren Pentagon Sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, şu ifadeleri kullandı:

 

 

 

“Münbiç yakınlarında Türkiye ile yaptığımız devriye dışında başka bir devriye gerçekleştirmedik.”

 

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, Rojava sınırına yeni bir operasyon başlatabileceklerinin sinyalini vermişti.

 

 

 

Erdoğan, "Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Geçtiğimiz günlerde buna da başladık. Yakında terör örgütünün tepesine ineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz" diye konuşmuştu.

 

 

 

Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Rojava’daki bazı noktalara obüs atışı gerçekleştirmişti.

 

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino bunun ardından, "Suriye'nin kuzeybatısında ABD askeri personeli de o bölgedeyken gerçekleştirilen tek taraflı saldırılardan büyük kaygı duyuyoruz" açıklamasını yapmıştı.

 

 

 

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ise geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD ve Türk güçlerinin Suriye'nin kuzeyindeki Menbic kentinde ortak devriyeye başladıklarını belirtmişti.

 

 

Pentagon: DSG ile devriyelere başladık açıklaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kontrolden çıkan otomobil akaryakıt istasyonuna girdi 4 kişi yaralandı
Kontrolden çıkan otomobil akaryakıt istasyonuna girdi 4 kişi yaralandı
Pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü
Pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü