Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa kebap Balıkçıda balık keyfi

Türkiye’de en gazla kırmızı et ve kebap çeşitlerinin tüketildiği kentlerin başında yer alan Şanlıurfa’da vatandaşlar, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte balık tüketimine ağırlık vermeye başladı.

Şanlıurfa kebap Balıkçıda balık keyfi
Şanlıurfa kebap Balıkçıda balık keyfi Admin

 

Kentte az tüketilen balığı sevdirmek için son yıllarda tezgâhlarda balık çeşitlerinin artmasıyla birlikte kebap ve ciğere alternatif olarak balık tüketilmeye başlandı. Bamyasuyu Mahallesinde bulunan balık satışı ve restoranındaki balıklar vatandaşların beğenisine sunuluyor. Günlük taze olarak Mersin ve Karadeniz’den getirilen balıklar, en çok kentte görev yapan memurlar tercih ediyor.  Kentte az tüketilen bağlı sevdirmek için tezgâhlarında çeşit çeşit balık getirdiklerini belirten balıkçı Yasin Çiftçi, "Şanlıurfa’da son yıllarda vatandaşlar balığı sevmeye başladı. Genellikle tüketilen balıklar; çupra, levrek, hamsi, istavrit, palamut, alabalık en fazla olan balıklardır. Ondan sonra genellikle çeşitlerimizi şu anda çinakop var, gümüş balığımız var, kaya levreklerimiz var, zargana var, lagos var, lüferlerimiz var. Genel olarak balık fiyatlar normal. Hamsi 15 lira 12 liraya düştü, levreklerimiz 30 lira. Lüfer kaliteli bir balıktır, fiyat olarak yüksek biraz 80 TL ama güzel bir balıktır. Şanlıurfa deyince ilk akla kebap ve ciğer geliyordu. Şimdi ise balıkta tüketilen besinler arasında yer alıyor. Balığın faydaları kolesterol, çocukların boy atması için, göz için, omega 3, damar tıkanıklığı için iyidir. Genellikle tercihimiz ızgara, daha sağlıklı olur. Mesela yağda var, kızartma o şekilde yoğunluk oluyor.”şeklinde konuştu.

5 yaşından bu yana 'Balıkçılık' mesleğinin içerisinde yer aldığını söyleyen Balıkçı Behçet Sili, "Biz burada daha çok deniz balığını önemsiyoruz. Tezgâhlarımız da bütün balığımız denizdir. Burada gördüğünüz ton balığı ünlü bir balıktır. Biz bunu her sene getiriyoruz" sözlerini kullandı.

 

urfa şanlıurfa kebab Balıkçıda balık keyfi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otomobil takla attı 1 ölü, 2 yaralı
Otomobil takla attı 1 ölü, 2 yaralı
Polis aracı dereye uçtu 6 yaralı
Polis aracı dereye uçtu 6 yaralı