• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert
Advert

Kentte ‘Uyuşturucu kullanımı son 3 yılda çok arttı’

Kentte uyuşturucu kullanımının son 3 yılda hiç olmadığı kadar arttığını belirten Sur ilçesi Ziya Gökalp Mahalle Muhtarı Muhsin Sanay, uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar indiğini söyledi. Sanay, Sur'daki boş evlerin de uyuşturucu için kullanıldığını belirtti.

Kentte ‘Uyuşturucu kullanımı son 3 yılda çok arttı’
Kentte ‘Uyuşturucu kullanımı son 3 yılda çok arttı’ Admin

Diyarbakır’da özellikle merkez ilçelerde uyuşturucu kullanımının gençler arasında yaygınlaştığı belirtiliyor. Gençlerin, bulundukları mahallelerde çok rahat bir şekilde uyuşturucu maddelerine ulaştığı, kimsenin buna müdahale etmediği kaydediliyor. Diyarbakır Sur ilçesinde doğup büyüyen ve 2 dönemdir Ziya Gökalp Mahallesi Muhtarı olarak görev yapan Muhsin Sanay (55), uyuşturucu kullanım yaşının 10’a kadar indiği, madde kullanım oranının hiç görülmediği kadar arttığını söyledi. Uyuşturucu madde kullanımını tetikleyen nedenlere değinen Sanay, şiddetin artması ve borçla yaşamın sürdürülmesi bunda önemli bir yer tuttuğuna işaret etti

Gençlerin uyuşturucu maddelerini çok kolay bir şekilde temin ettiğine dikkat çeken Muhtar Sanay, “Talep artınca uyuşturucuyu satanların sayısı da arttı. Sadece Sur’da değil Diyarbakır’ın geneline yayılmış. Küçücük çocuklar, 10 yaşındaki çocukların içtiğine tanık olduk. Sur’da herkes birbirini tanıdığı için yapılan bir şey gizli kalmaz. Eskiden uyuşturucu kullanan birisi kimsenin görmemesi için köşe bucak saklanırdı. Şimdi ise kullanım oranı arttığı için bunu normal bir şeymiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Sur’da boş evlere yerleşen bu kimseler, çok rahat bir şekilde davranıyorlar” dedi.

 

                ‘SON ÜÇ YILDA ARTTI’

Uyuşturucunun 2000’li yıllarda Sur’a girdiğini ve her geçen yıl kullanım oranının katlanarak arttığını belirten Sanay, “90’lı yıllarda Sur’da uyuşturucu hiç yoktu. 2000’li yıllarda Sur’a girdi ve her yıl kat ve kat artarak hayatı daha fazla olumsuz etkiliyor. Son üç yılda ise baktığımızda bu oran daha fazla katlanarak artıyor. Esrar ve eroinden sonra haplar vardı. Sonra bonzai çıktı. Şimdi ise kristal dedikleri bir şey çıkarmışlar. Fiyatı daha düşük olduğu için ona rağbet artmış” diye konuştu.

 

                ‘AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI’

Uyuşturucu kullanımına bağlı sorunların artığını ve aile içi şiddettin zaman zaman sokağa da taşındığını aktaran Sanay, “Uyuşturucuyu alacak parayı bulamayınca ailelerinden zorla alıyorlar. Aile de para olmayınca bu kavganın nedeni oluyor. Aileler bu konuda çaresiz ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bağımlılık artığı için maddeyi kullanmadıkları zamanlarda da şuursuz bir şekilde davranıyorlar” dedi.

 

 

                ‘ARAYIŞ İÇİNE GİRMELİYİZ’

Artan madde kullanımının ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunları anlatan Muhtar Sanay, madde ile ilişkili suç ve kazaların, hastalıkların arttığını söyledi. Gençlerin uyuşturucudan korunması için arayış içinde olmaları gerektiğini dile getiren Sanay, toplumsal sahiplenme olmaz ise bağımlıların ve ailelerin yaşadıklarının bir sorun haline geleceğini kaydetti.

 

                MA / Lezgin Akdeniz

 

 

Kente ‘Uyuşturucu kullanımı son 3 yılda çok arttı’ diyarbakır gençler uyuşturucu kulanımıihaberi urfa şanıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toptancı Hali'nde iki gurup arasında  kavga 4 yaralı
Toptancı Hali'nde iki gurup arasında kavga 4 yaralı
Bir Husumet Daha Sona Erdi
Bir Husumet Daha Sona Erdi