• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert

Saman Pazarı esnafı alıcı bulamıyor

IĞDIR – Iğdır’ın Saman Pazarı esnafı, gelen zamlar nedeniyle besicilerin yem ve saman alamayacak duruma gelmesi nedeniyle iş yapamamaktan dertli.

Saman Pazarı esnafı alıcı bulamıyor
Saman Pazarı esnafı alıcı bulamıyor Admin
Advert

Yaşanan ekonomik kriz sonucu son dönemde ardı ardına gelen zamlar, hayvancılığı da vurdu. Küçük ve büyükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Iğdır'da, besicilikle geçimlerini sağlayan yurttaşlar, yapılan zamlar nedeniyle yem ve saman alamayacak duruma geldi.

Besicilerin alım gücünün düşmesi, kentteki Saman Pazarı esnafını da vurmuş durumda. Esnaf, besicilerin artık uğramaz olduğu pazarda, diğer kentlerden kamyonlarla getirdikleri samanlarını satmak için günlerdir bekleyiş halinde. Ancak alıcı bulamayan saman satıcıları, müşteri bulamamaktan dert yandı.

 

                'EKONOMİK KRİZ CANIMIZA TAK ETTİ'

Pazar esnaflarından Mehmet Aktepe, Ağrı'nın Patnos ilçesinden getirdiği samanları için günlerdir alıcı bulamaktan şikayetçi. Zararına bile satış yapamadıklarını söyleyen Aktepe, "Samanı buraya getirene kadar zaten bize çok fazla kar kalmıyor, ama yine de getiriyoruz. Zorlukla getirdiğimiz gibi günlerce de satılmasını bekliyoruz. Mazot fiyatlarının yüksek olması ve araçlarımıza kesilen binlerce TL'lik cezalar da bu zarara ekleniyor. Bir yandan mazot, bir yandan ekonomik kriz, bir yandan gelen zamlar artık canımıza tak etti” dedi. Aktepe, mazot fiyatının inmesini ve araçlarının vergi borçlarının silinmesini istedi.

 

'KRİZ BOĞAZIMA KADAR GELDİ'

Kötü durumda olduklarından yakınan Pazar esnaflarından Yahya Sır da, yine özellikle araçlarına kesilen cezalar nedeniyle mağdur olduklarını ifade etti

 

Sır, "Bir yandan jandarma bir yandan polis bize cezalar kesiyor. Artık başımızı bile kaldıramıyoruz. Bu iktidarın her şeyi biz Kürtler için sıkıntıdır. Sürekli bize 'Kürt kardeşlerim' diyen Erdoğan, bu halka büyük sıkıntılar yaşatıyor. Biz kardeşsek o zaman eşit olmamız gerekiyor. Eşit değilsek, o zaman kardeş değiliz. Yaşadığımız bu ekonomik kriz artık boğazımıza kadar geldi. Sadece ekonomik değil, her alanda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İnsanlar artık evlerine ekmek götüremiyor. Hayvan, saman ve et ithal olunca insanların tüm ektikleri ürünler ve hayvanları ellerinde kaldı” diye belirtti.

 

Tüm Kürtlerin bu yaşananları görüp artık birlik olması gerektiğini de söyleyen Sır, yaşadıkları sorunların üstesinden ancak böyle gelebileceklerini ifade etti.

 

 

                'ÇAY İÇECEK PARA BULAMIYORUZ’

 

                Çetin Akdoğan adlı kamyoncu da, diğerleri gibi kesilen trafik cezalarından dertli.

 

Kesilen cezaların bazen 5 bin TL'yi bulabildiğini dile getiren Akdoğan, "Türkiye'de çok ağır bir kriz var. İnsanlar artık hiçbir şey alamayacak duruma geldi. Evimize artık bir şey alamıyoruz. Zaten et yiyemiyoruz artık. Kötü tavuk etini bile 15 TL'den alıyoruz. Kriz yoksa peki bu nedir? İnsanlar çarşıya çıkıyor ama çay içecek para bile bulamıyor. Bunun adı kriz değil de nedir?" diye sordu.

 

                MA / Adnan Bilen

 

               

Saman Pazarı esnafı alıcı bulamıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 HDP Siverek Belediye meclis üyesi aday listesi
HDP Siverek Belediye meclis üyesi aday listesi
Zırhlı polis aracı devrildi: 2 polis yaralı
Zırhlı polis aracı devrildi: 2 polis yaralı