ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 09-05-2019 13:54

Şanlıurfa Belediyesi yıkmadığı evlerin onarılmasına da izin vermiyor

Şanlıurfa Kalesi eteğinde bulunan ve kamulaştırma kararı verilen evlerin büyük bir bölümü bedelleri ödenmeyip yıkılmadı. 6 yıldır mahallelinin onarmasına da izin verilmeyen evler, yıkılma tehlikesi yaşıyor

Şanlıurfa Belediyesi yıkmadığı evlerin onarılmasına da izin vermiyor

Şanlıurfa’nın merkez Eyyubiye ilçesine bağlı Yakubiye Mahallesi'nde bulunan tarihi Urfa Kalesi eteğinde bulunan müstakil evler kentsel dönüşüm programına alınıp hakkında yıkım kararı verilmişti. Buna rağmen bedelleri de ödenmeyen evleri yıkmayan belediye içinde kalan insanların onarım yapmasına da izin vermiyor. Belediyenin kamulaştırma kararıyla 6 yıl önce ihaleye verdiği evlerden, kaleye bakan ön yüzdekiler yıkılırken devamındaki evler yıkılacağı günü bekliyor. İhaleyi alan firmanın ödeneksizlikten ara verdiği çalışmalar, mahallelinin tepkisine yol açıyor.

 

Mahallede 24 yıldır yaşayan Rıdvan Tekçakmak, 6 yıl önce kentsel dönüşüm adı altında yıkım kararı alındığını ve evlerine karşılık ödenek verileceğinin açıklandığını söyledi.

 

               

 

                'VERİLEN SÖZLER TUTULMADI'

 

Tekçakmak, “Bize söz verdiler ama hiçbir sözü yerine getirmediler. Burada yılan ve akrep gibi hayvanlar türedi. Dolayısıyla burada yaşayan insanlara zarar veriyor. Yetkililerden biride çıkıp bu sorun hakkında herhangi bir açıklama yapmıyor.Burada can güvenliğimizde yok. Seçim zamanında geliyorlar söz veriyorlar ama sözlerini yerini getirmiyorlar. Mahallenin eski hali şimdikinden daha iyiydi” dedi.

 

                ‘EVLERİN YIKILMA RİSKİ VAR’

 

 

Mahalle sakini Eyüp Küçük, de karardan bu yana mahallenin yıkık dökük halde olduğunu, herhangi bir çalışmanın olmadığını söyledi. Mağdur olduklarını belirten Küçük, “Evlerin her an yıkılma riski var. Orada bulunan evleri ne yıkıyorlar, ne de insanların evlerini yapmasına izin veriyorlar. Orayı ya yıkın ya da bırakın insanlar evlerini onarsınlar” diye konuştu.

 

                'ÇÖZÜM BULMALARI LAZIM'

 

 

Diğer bir mahalleli Mehmet Küçük de dayanacak güçleri kalmadığını, çocuklarını dışarı çıkmasına izin vermediklerini söyledi. "Bu evler yıkılacak" dendiğini, kendilerinin de kabul ettiğini dile getiren Küçük, "Ön tarafı yıktılar, arka tarafı da bıraktılar. Öyle kaldı. Gerekçesi de 'para kalmamış' dediler. Nasıl olacaksa bir çözüm bulsunlar artık biz de dayanamıyoruz” dedi.

 

 

                YETKİLİ: BİLGİ VERMEMİZ YASAK

 

 

Konuya ilişkin görüştüğümüz Urfa Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Kamulaştırma Müdürü Fadıl Deveci, konu hakkında bilgi vermelerinin yasak olduğunu söyledi.

http://www.mezopotamyaajansi16.com

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA