ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 13-05-2019 15:05

Sanatla Kanseri Yendi

Şanlıurfalı Abdulvahap Yoltay 1993 yılında yakalandığı gırtlak kanserini, merak sardığı aplike hat sanatıyla yendi.

Sanatla Kanseri Yendi

Şanlıurfa’da bir süre gazetecilik yapan 61 yaşındaki Abdulvahap Yoltay, 1993 yılında gırtlak kanserine yakalandı. Hastalığıyla mücadele eden eski gazeteci sanatla hayata tutunmaya çalıştı. Bir sergide görerek merak sardığı aplike hat sanatı ile adeta hayatı değişti.

 

Kurduğu atölyede sanatla zaman geçiren Yoltay, yakalandığı gırtlak kanserini aplike hat sanatıyla yenmeyi başardı. 26 yıldır uğraş verdiği aplike sanatını geliştiren Abdulvahap Yoltay, bugüne kadar Şanlıurfa ve Ankara’da 8 sergi açtı.

 

Bugüne kadar Arapça harf, Allah’ın 99 ismi ve çeşitli ayetleri çizdiği ahşaba işleyen Yoltay, kıl testere yardımıyla oymacılık yönetimiyle tabloya çeviriyor

 

1993 yılından gırtlak kanserine yakalandığını ve ameliyatla gırtlağının alındığını söyleyen Abdulvahap Yoltay,”3 yıl boyunca konuşamadığımda bu sanat bana terapi gibi geldi. Müthiş bir haz aldım hastalığımı unuttum.  Kendimi sağlık ve huzurlu hissettim. O yüzden devam ettirdiğim bu sanata kendimi adadım ve Şanlıurfa ile Ankara’da sergiler açtığını ”ifade etti

 

 el emeği göz nuru için büyük zaman ve sabır gerektiğini belirten hat (aplike) sanatçısı Yoltay; "tabloları yapmak büyük sabır istiyor. Herkes bu sanatın sabır isteyen bir sanat olduğunu söylemesine rağmen, bence bu sanat insana sabrı öğretiyor. Ben bu sanatla sabrın ne olduğunu öğrendim. Bitirdiğim her tablo sonrası kendimi huzurlu hissediyorum" dedi.

 

Yoltay, Osmanlı’dan kalma hat sanatı, kıl testere yardımıyla ahşap oymacılığı yönetimiyle tabloya çeviriyoruz. 26 yılda bini aşkın eser yaptım. Hazırladığım eserlerin bazılarını gelen talep üzerine yurtiçi ve yurt dışına gönderdim. Şanlıurfa'da bu sanatı sadece ben yapıyorum." dedi.

HABER:İBRAHİM UYGUR

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA