Advert
ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 14-05-2019 11:49   Güncelleme : 14-05-2019 11:56

Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor

Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor

Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor

 
Osmanlı tarihinden bu yana Türk kültüründe Ramazan aylarında ayrı bir öneme sahip olan davulla sahura kalkma geleneği sürüyor. Ramazan ayının başlamasıyla beraber Ceylanpınar’da davulcular sokaklarda yer almaya başladı.


   Davul sesi ile vatandaşları sahura kaldıran davulcular, yüzyıllardır süren geleneği devam ettiriyorlar. Ramazan ayı boyunca davul çalarak vatandaşları sahura kaldıran davulcular, bu yolla aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Davulcular, her mahallede farklı manilerle vatandaşları sahura kaldırıyorlar.

 

Ceylanpınar’da ikamet eden vatandaşları sokak, sokak gezerek davul sesi ve manileriyle sahura uyandıran Davulcu Mehmet Emin Karadağ, Ceylanpınar’da 35 yıldan bu yana bu işi yaptığını söyledi. Ramazanın 11 ayın sultanı olduğunu ifade eden Karadağ, “Bizde Ramazanlarda göreve çıkıyoruz.

 

Sokak, sokak gezerek, davul sesi eşliğinde seslendirdiğimiz manilerle Ceylanpınar halkını sahura uyandırıyoruz. Mahalle halkı bizden çok memnun. Biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. İlçe halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz. Ramazan davulculuğu Osmanlı döneminden gelen bir gelenek. Bizde çocukluk yaşlarında elimize aldık davulu. 35 yıldır bu görevi yapıyoruz.” dedi. Mahalle sakinlerinden talep geldiğini aktaran Karadağ, “Mahalle sakinlerinden mani istekleri de alıyoruz. Bazıları farklı maniler istiyor. Tabi olmaz demiyoruz. İstekleri de yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Karadağ, Ramazan boyunca insanları uyandırdıkları içinde bahşişlerle evlerinin ihtiyaçlarını da karşıladıklarını sözlerine ekledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA