Advert
Advert
Advert

Kar yağışı Kürt illeri 2 gün daha donacak

Kar yağışı Kürt illeri 2 gün daha donacak

Kar yağışı Kürt illeri 2 gün daha donacak
Kar yağışı Kürt illeri 2 gün daha donacak İbrahim Uygur
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kar yağışı Türkiye genelinde hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İstanbul’la Ankara arasındaki ulaşım neredeyse sağlanamıyor. Soğuk ve yağışlı hava Kürt illerini terk etmeye başlıyor. Meteoroloji Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre soğuk ve yağışlı hava 2 güne kadar bölgeyi terkediyor.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün günlük yol bültenine göre, kar ve tipi nedeniyle ülke genelinde çok sayıda yol ulaşıma kapalı bulunuyor. Aralarında Ankara-İstanbul (Bolu Dağı Tüneli mevkisi) Eruh-Şırnak, Şırnak- Eruh-Şirvan yol ayrımının da aralarında bulunduğu çok sayıda yolda trafik akışı sağlanamıyor.

 

Rûdaw’a konuşan Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden Ali Cengiz, Diyarbakır’da bugün havanın az parçalı bulutlu geçeceğini, akşam saatlerinde ise kar yağışı beklediklerini söyledi.

 

Yarın akşama kadar Diyarbakır’da zaman zaman hafif kar yağışı beklendiğini belirten Cengiz, “Kar yağışlarının dışında hava açık. 2 gün sonra ısınma başlayacak. Soğuk hava kütlesi terk ediyor” dedi.

 

Cengiz bölgedeki duruma ilişkin olarak ise şu bilgileri verdi:

 

“Kar yağışının Siirt ve Şırnak’ın yanı sıra Batman’ın kuzeyinde bugün etkili olmasını bekliyoruz. Oralarda da yarından itibaren kar yağışı duracak. Kar yağışlarının durmasının ardından önümüzdeki bir hafta kar yağışı beklemiyoruz. Yani gelecek diğer cumartesi gününe kadar hava açık geçecek. Yağışlı hava bölgeyi terk ediyor.”

 

Uçak seferleri iptal

 

Türk Hava Yolları (THY) da olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün iç hatta 18, dış hatta 5 seferini karşılıklı olarak iptal etti.

 

THY'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, iç hatta İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı Ankara, Denizli, Kayseri, Malatya, Adıyaman, Konya, Erzincan, Mardin, Adana, Alanya, İzmir, Nevşehir seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği kaydedildi.

 

Açıklamada, dış hatta Brüksel, Tiflis, Üsküp, Selanik, Aşkabat'a yapılacak seferlerin karşılıklı olarak iptal olduğu duyuruldu. Ayrıca, Atatürk Havalimanı'ndan Budapeşte ile Priştine'ye birer sefer, Tel Aviv'den İstanbul'a 2 sefer ile Paris, Viyana çıkışlı İstanbul seferleri de iptal edildi.

 

 

 

 

Eğitime ara sürüyor

 

Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da kar yağışı yaşamı neredeyse durma noktasına getirdi. İstanbul’un birçok ille bağlantısı kesildi. Bazı yerlerde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşırken dün gece sıcaklık gece -8 dereceye kadar düştü.

 

İstanbul’da kar yağışının azılmasına karşın kuvvetli don ve buzlanma nedeniyle ulaşımda zorluk ve tehlikeye yol açacağı endişesiyle okullar bugün de kapatıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personel de idari izinli sayıldı.

 

İstanbul,  Şırnak, Dersim, Muş, Hakkari, Bitlis, Siirt’in Eruh ilçesi, Malatya, Gümüşhane, Rize, Bursa, Çorum, Uşak, Isparta, Kayseri, Giresun,  Ordu, Balıkesir, Elazığ, Tokat ve Trabzon’da da kar yağışı nedeniyle bugün eğitim yapılamıyor.

 

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Muş'un Varto ilçesinde elektrik direkleri devrildi. 93 köy ve 47 mezraya 4 gün boyunca elektrik verilemeyeceği bildirildi.

 

Muş merkeze bağlı Aşağıyongali köyünde kar yağışının ardından yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götürülemeyen böbrek hastası kadın 3 saatlik çalışmalar sonucu paletli ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 

 

 

Bazı Kürt illerinde bugün hava şöyle olacak:

 

Diyarbakır: -2 (Kar yağışlı)

Mardin: -1 (Kar yağışlı)

Bitlis: -5 (Kar yağışlı)

Şırnak: -2 (Kar yağışlı)

Hakkari: -3 (Kar yağışlı)

Şanlıurfa: 1

Van: 0

Siirt: 2

Adıyaman: 0

Bingöl: -3

Tunceli: -1

Kars -8

Ağrı -6

Bingöl: -3

 

 

Kar yağışı Kürt illeri 2 gün daha donacak haber
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı