Advert
Advert
Advert

'Türkiye Ortadoğu'da yalnız kaldı'

'Türkiye Ortadoğu'da yalnız kaldı'

'Türkiye Ortadoğu'da yalnız kaldı'
'Türkiye Ortadoğu'da yalnız kaldı' İbrahim Uygur
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

 

 Cizîr Kantonu'nu ziyaret eden Rojava Devrimi Hukuk Dayanışması üyesi Avukat Kemal Toraman, geldiği Suruç, Kobanê sınır hattında, Rojava Devrimi'nin "bakur"a yansımasından korkan Türkiye'nin Ortadoğu'da "Değerli yalnızlık" olarak ifade ettiği şeyin çok gerçek ve yalın bir yalnızlık haline dönüştüğünü ifade etti. 

 

Rojava devrimine destek vermek amacıyla Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) ve Asrın Hukuk Bürosu üyesi avukatların da içinde yer aldığı birçok hukuk kurumu ve avukatın bir araya gelerek oluşturduğu Rojava Devrimi Hukuk Dayanışması üyelerinden 8 kişilik heyet, Cizîr Kantonu'na yaptıkları geziyi tamamlayıp Kobanê sınırına geldi. Bu heyetin içinde yer alan avukat Kemal Toraman, Cizir Kantonu'ndan geldiği Suruç-Kobanê sınır hattında Türkiye DAİŞ ilişkilerini anlattı.

 

'Sürecin takipçisiyiz'

 

Enternasyonalist bir dayanışma olan Rojava Devrimi Hukuk Dayanışması üyesi olarak Cizîr'e geçtiğini ifade eden Toraman, burada yargı, yasama meclisleri, TEV-DEM yetkilileri, YPG-YPJ ile MLKP savaşçısı ve komutanları, Mala Jina yetkililerini ziyaret ettiklerini belirtti. Kobanê direnişine destek amacıyla direniş eylemlerine katılmak için Urfa'ya, oradan da Kobanê sınır hattına gelerek Urfa Barosu'yla görüşmeler yapan avukatların burada yaşanan hak ihlalleri için bir kriz merkezi açacağını belirten Toraman,  sürecin hukuki takipçileri olacaklarını kaydetti. 

 

'Bakur'a yansımalarından korkuyorlar'

 

Türk devletinin DAIŞ çetecilerine verdiği desteği değerlendiren Toraman, "Türk devletinin DAIŞ çeteleriyle olan ilişkisi kendisi açısından gayet anlaşılır bir durum. Çünkü insani bir devrimin Bakur'a yansımaları onlar açsısından büyük bir problem. Her ne kadar müzakere sürecinde olsalar da bir şekilde bu devrimi baltalayan taraflardan biri olarak kendilerini konumlandırıyorlar. Biz elbette ki bu sürecin hukuki takipçileri olacağız. Bu nedenle Türkiye'nin batısından da biraz daha fazla sahiplenme gerçekleşmelidir " diye konuştu. 

 

'Değerli yalnızlık, yalın yalnızlığa döndü' 

 

Türkiye'nin DAIŞ çetecilerine verdiği destek ve yaşanan hukuksuzluklar nedeniyle uluslararası arenada da ciddi sıkıntılar yaşayacağının altını çizen Toraman, "Türkiye'nin gittikçe daha muhafazakâr bir toplumu örme çalışmalarını, bir bütün düşündüğümüz zaman Türkiye'nin Ortadoğu'da 'Değerli yalnızlık' olarak ifade ettiği şeyin çok gerçek ve yalın bir yalnızlık haline dönüştüğünün farkındayız. Suriye politikaları çöktü. Afrika'da bir nüfus gücü elde etmek istiyorlardı. Onu başaramadılar. Yani aslında Türkiye'nin elinde rasyonel olarak anlaşabilecekleri bir tek taraf var. O da Kürt halkı, Kürt ulusu. Bunu başarabildiği ölçüde belki onların 'Değerli yalnızlık' dediği ama bütün uluslararası dış politikasının çökmesinin belki önüne geçebilir ama bu konuda iyimser olmadığımı söyleyebilirim" diye konuştu. 

 

DİHA

'Türkiye Ortadoğu yalnız kaldı haber urfa
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı