Advert
Advert
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Suriye’nin doğmasını istemiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali dönüşü uçakta gazetecilerle...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Suriye’nin doğmasını istemiyoruz.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Suriye’nin doğmasını istemiyoruz. İbrahim Uygur
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali dönüşü uçakta gazetecilerle...

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani’nin IŞİD’den kurtarılması konusunda, “Kuzey Irak'tan sonra şimdi de Kuzey Suriye’nin doğmasını istemiyoruz. Bunu kabullenmemiz mümkün değil" dedi.

 

Afrika gezisi sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik politikasının belli olduğunu, bunun üzerinde asla oynama yapmayı düşünmediklerini söyledi.

 

Bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

 

"Biz yeni bir Irak istemiyoruz. Nedir bu? Kuzey Irak. Şimdi de Kuzey Suriye doğsun! Bunu kabullenmemiz mümkün değil. Burada Türkiye olarak üzerimizdeki yükün ağır olduğunun bilincindeyim.Biz buradaki duruşumuzu korumak zorundayız. Aksi takdirde Kuzey Irak’tan sonra burada da bir Kuzey Suriye. Bu oluşumlar gelecekte büyük sıkıntılara yol açacaktır.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin, Kobani, Kamışlı, bu şeritte böyle bir düzenlemenin yapılması da manidardır. Niye Halep’e yönelmiyorsunuz?” diye sordu.

 

Halep’in hiç nazarı itibara alınmadığını, bunu ABD Başkanı Barack Obama’ya da sorduğunu belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Sayın Obama’ya söyledim, ‘Niye sizin için Kobani bu kadar stratejik?’. Dedi ki, ‘Eğer buradan DEAŞ (IŞİD) galip çıkarsa o zaman diyecek ki, ‘Biz koalisyon güçlerini mağlup ettik’. Orada yerleşik halk yok, 200 bin insan bizim tarafımıza geçti. Orada savaşçılar var. Dedik ki, ‘Şu bombaları atmayın, yanlış yaparsınız’. Maalesef bu görüşmeyi yapmamıza rağmen, bilmiyorsunuz, 3 tane C-130 ile oraya ne gerekiyorsa attılar, yarısı DEAŞ’ın eline geçti.”

 

 

“Halep bizim için ciddi önem arzediyor” diyen Erdoğan, “Rejim Halep’i bombalıyor. Halep’te 1 milyon 200 bin insan, tarih var, kültür var, medeniyet var. Gerçekten çok büyük bir tahribat. Temenni ediyorum ki Amerikalılar görüşlerini yeniden gözden geçireceklerdir. Ve işin doğru olanı bulunacaktır” ifadelerini kullandı. (Ajanslar)

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN KOBANE IŞİD YPG YPJ PKK HABER URFA
sanalbasin.com üyesidir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı
Beyoğlu'nda silahlı saldırı 3 yaralı