Advert
Advert

Ahmet Türk Avrupa'da sıkıyönetim saldırılarına dikkat çekti

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Viyana'da düzenlenen toplantıda, Kürdistan kentlerindeki sıkıyönetim uygulamalarında yaşamını yitiren sivillerin durumuna dikkat çekti.

Ahmet Türk Avrupa'da sıkıyönetim saldırılarına dikkat çekti
Ahmet Türk Avrupa'da sıkıyönetim saldırılarına dikkat çekti Admin
Bu içerik 966 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı,  Kreisky Forum ve NOW İnisiyatifi tarafından Viyana'da gerçekleştirilen konferansa katıldı. 

İtalya, Yunanistan, Ürdün ve Lübnan'dan belediyelerin de katıldığı oturumda konuşan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, ilk olarak DAİŞ saldırılarının ardından Rojava ve Şengal'den Kürt kentlerine göç edenler hakkında bilgi verdi. Göç eden Rojava ve Êzidilere kendi imkânları dâhilinde yardımcı  olduklarını belirten Türk, "Bölgemize gelen göçmenlere belediyelerimiz, halkımız ve sivil toplum örgütlerimiz sahip çıkmıştır" dedi. 

Türk konuşmasında Cizre, Silopi ve Sur'da yaşanan sıkıyönetim saldırılarına da değinerek saldırılarda halkın hedef alındığını ve sivillerin yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

'Devletler isterse göç sorunun çözebilirler' 

Ortadoğu'da başta Kürt ve Filistin sorunu olmak üzere benzeri sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Türk, "Bu sorunlar çözülürse barış ortamı sağlanır ve göç sorunu da ortadan kalkar. Devletler isterlerse göç sorununu çözebilirler. Türkiye gibi mültecilerin transit geçiş güzergâhı olan ülkeler sorumluluklarına sahip çıkmalıdır. Bunun yolu da iç sorunlarını demokrasiyle çözmekten geçer" şeklinde konuştu. 

DİHA

Ahmet Türk Avrupa'da sıkıyönetim saldırılarına dikkat çekti URFA HABER ŞANLIURFA
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa