Advert
Advert

İzmir Valiliği önünde eylem: 'Sürenkök görevine iade edilsin'

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Tabip Odaları ve İzmir’deki emek ve meslek örgütleri, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Fatih Sürenkök'ün İzmir Valiliği tarafından görevinden alınmasını protesto etmek için valilik önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına KESK, DİSK, TMMOB, siyasi parti temsilcileri ve CHP Milletvekilleri de katıldı. "Op. Dr. Fatih Sürenkök görevine iade edilsin" pankartı arkasında toplanan kitle sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz" , "Karanlığa teslim olmayacağız" sloganları attı.

İzmir Valiliği önünde eylem: 'Sürenkök görevine iade edilsin'
İzmir Valiliği önünde eylem: 'Sürenkök görevine iade edilsin' Admin
Bu içerik 1064 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan, bölge illerinde aylardır süren sokağa çıkma yasakları sırasında halkın sağlık hizmetine erişemediğini ve sağlık çalışanlarının durumuna dikkat çektiği için Sürenkök'ün görevinden uzaklaştırıldığını hatırlatarak, "Sürenkök'e sahip çıkmak hekimliğe ve insanlığa sahip çıkmaktır" dedi.

Sürenkök'ün hastanedeki göreviyle herhangi bir ilişkisi olmayan mesai saati dışında yaptığı bir açıklamadan dolayı soruşturma açılmasının hukuk dışı olduğunu belirten İlhan, yaşananların ağır bir hak ihlali olduğunu söyledi. Valilik ve Genel Sekreterliğin Sürenkök'ün neden görevden uzaklaştırıldığına dair kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini söyleyen İlhan,  "Buradan İzmir Valisine sesleniyoruz, Fatih Sürenkök'ü derhal görevine iade edin. Hekimlik için, insanlık için, hastaları için ve hukuk için" dedi.

Açıklamadan sonra söz alan Sürenkök ise en çok hastaları için üzüldüğünü ifade ederek, "Hastalarımın aileleri her gün beni arayıp 'Bizim çocuklarımız ne olacak' diye soruyor. Sayın valiye sorun diyorum. Vali biran önce beni görevime iade etsin o çocukların bana ihtiyacı var" dedi.

Daha sonra söz alan kurum temsilcileri ise, Sürenkök nezdinde barış talep ettiği için görevden uzaklaştırılan, haklarında soruşturma açılan herkesin yanında olduklarını ve birlikte barış için mücadele edeceklerini ifade etti. EVRENSEL

Siyaset urfa haber mhp chp akp hdp politika Ortadoğu savaş ölü yaralı mülteci kayıp infaz çocuk siyaset urfa haberler urfagöndemi gaphaberleri ruhanews
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa