Advert
Advert

Elçi cinayeti de 'faili meçhul' dosyalarına eklendi

DİYARBAKIR- Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin üzerinden 163 gün geçmesine rağmen soruşturma dosyasında tek bir şüpheli bile yer almazken, cinayeti aydınlatabilecek delillerin birçoğu ise kaybedildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Faili meçhul bizim dönemimizde kalmaz kalmayacaktır" sözlerinin ardından skandallarla dolu olan dosyaya en son olarak olay yeri keşif bilgilerinin yer aldığı bilirkişi raporu konulmasıyla Elçi cinayeti de "faili meçhul" dosyaların bulunduğu tozlu raflara itildi.

Elçi cinayeti de 'faili meçhul' dosyalarına eklendi
Elçi cinayeti de 'faili meçhul' dosyalarına eklendi Admin
Bu içerik 429 kez okundu.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amed'in (Diyarbakır) Sûr ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi olayının üzerinden 163 gün geçmesine rağmen cinayet zanlısı ya da zanlıları ortaya çıkarılmış değil. Olayın hemen ardından kameralar karşısına çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Faili meçhul bizim dönemimizde kalmaz kalmayacaktır. Belirtmek isterim ki bu olay mutlak suretle açığa kavuşturulacaktır" demesine rağmen şu ana kadar soruşturma dosyasında tek bir şüpheli yer almadı. İşlenen cinayetle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada ise neredeyse hemen her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor.

 

Heyecandan dolayı kayıttan çıkmış!

 

Skandallar serisinin belki de en önemlisi olay günü, Emniyet İstihbarat ve Foto Film Şube Müdürlüğü ekiplerince çekilen iki ayrı kamera kaydında, vurulma anına ilişkin 17 saniyelik görüntünün bulunmaması. Görüntüyü çeken polis, ifadesinde olay anında "heyecandan kayıttan çıktığını" söylerken, dava avukatları kayıtlardan birinin tam silah sesi geldiği anda kesildiğini ve bu durumdan kuşku duyduklarını vurguladı. Olayın olduğu sokakta bulunan İstihbarat ve Foto Film Şubeleri'nce kaydedilen iki ayrı görüntüde de Elçi'nin vurulma anı bulunmuyor. Polis kamerası kayıtlarında silah sesleri başladığı anda kayıt kesilirken, 17 saniye sonra 2'nci gencin Dört Ayaklı Minare'nin yanından koşarak gitmesi görüntülere yansıyor. Görüntülerde Uğur Yakışır'ın koşarak gitmesinden 3 saniye sonra Elçi'nin yerdeki cenazesi görüntüye yansıyor. Soruşturma dosyasında İstihbarat Şubesi kamerasında da görüntülerin olaydan sonra başladığı görülüyor.

 

42 ve 47 numaralı deliller kaybedildi

 

Cinayetin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Olay yerinde gerekli bütün güvenlik tedbirleri alınmıştır" demesine rağmen, 30 Kasım günü olay yerinde yapılan incelemelerde 83 delil belirlenmiş, ancak yaşanan çatışmalardan kaynaklı sadece 43'ünün toplanabilindiği ileri sürüldü. Bu delillerden 2'sinin de 'kaybedildiği' ortaya çıktı. Olay yeri inceleme ekiplerinin hazırladığı raporda 'kaybedilen' 42 ve 47 numaralı delillere ilişkin ise hiçbir bilgi yer almadı. Bunun üzerine Elçi'nin soruşturmasını takip etmek için oluşturulan komisyonda görev alan avukatlar, savcıya başvurdu. Yarım kalan olay yeri incelemesinden 43 delilin alındığının açıklandığını hatırlatan avukatlar, balistik raporlarında 47'nci delile kadar inceleme yapıldığının belirtildiğini kaydetti. Avukatlar, 42 numaralı delilin toplandığı belirtilen son numaralı delilden çok öncesindeki bir bölgede olmasına rağmen neden alınmadığı hususunun Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nden sorulmasını talep etti. Talep dilekçesinde ayrıca 47 numaralı delille ilgili raporlarda neden hiçbir bilgi olmadığı soruldu.

 

Polislerin ifadesi alınmadı

 

Soruşturma dosyasına gönderilen görevlendirme yazılarında olay günü sivil bir araçta gençleri takip eden İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli 3 polisin Savcılığa isimlerinin verilmediğinden kaynaklı ifadelerinin alınmadığı ve olay günü kullandıkları silahlarının balistik incelemeye gönderilmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine harekete geçen Amed Barosu avukatları, görevlendirme yazısında belirtilen 3 istihbarat polisinin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınması ve olay günü kullandıkları silahlarının balistik incelemeye gönderilmesi konusunda girişimde bulunmak üzere Amed Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe verdi. Daha önce de sokakta bulunan 2 istihbarat polisinin ifadelerinin alınmadığı ortaya çıkmış ve avukatların talebi üzerine "tanık" sıfatıyla ifadeleri alınmıştı.

 

Savcının gördüğü 80 numaralı delil olay yerinden alınmamıştı

 

Olay yeri incelemesine dair görüntüleri inceleyen dava avukatları, 80 numaralı delilin olay yerinden alınmadığını fark etti. Olay yeri incelemesi sırasında çekilen görüntülerde Elçi'nin vurulduğu yerde 80 sayı numarası ile numaralandırılan ve asli delil niteliğindeki bir mermi çekirdeğinin bulunduğu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural Balcı ile TEM Şube Müdürü Ertan Özyiğit'in de bu mermi çekirdeğinin üzerine doğru eğildikleri görüldü. Ancak görüntülerde yer alan bu mermi çekirdeği olay yerinden toplanabilindiği iddia edilen deliller arasında yer almadı. Görüntülerden fark edilen bu durum üzerine Baro tarafından oluşturulan dava takip komisyonu tarafından Amed Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuya ilişkin dilekçe sunuldu. Görüntülerde yer alan bu anlara dair fotoğraflara da yer verilen dilekçelerinde avukatlar, Başsavcılığa "Olay yerinde bulunan ve olayın aydınlatılmasında asli delil niteliği taşıyan bu mermi çekirdeğinin olay yerinden alınmamasında ihmali/kastı olan kişi/kişilerle ilgili başsavcılığınızca resen bir soruşturma açılıp, açılmadığı" sorusunu sordu.

 

17 dakikalık görüntü kayıp!

 

Dava avukatları, Elçi'nin öldürüldüğü Yenikapı Sokak'ta bulunan PTT şubesinden alınan güvenlik kamerası görüntülerinden 17 dakikalık bölümünün olmadığını gördü. Bunun üzerine harekete geçen avukatlar, savcıya dilekçe vererek, görüntünün akıbetini sordu.  Söz konusu dilekçede "PTT kamera kayıtlarında olay günü saat 11.34 ile 11.51 saatleri arasında 17 dakikalık bir kesintinin mevcut olduğu, bu haliyle görüntü kayıtlarına dışarıdan müdahale edilmiş olabileceği kuşkusu ortaya çıkmaktadır" ifadelerine yer verdi.

 

Elçi'nin nasıl katledildiğini tespit etmek imkansızmış!

 

Soruşturma dosyasındaki skandallar devam ederken, savcılık olay yeri inceleme ve delil toplama çalışmalarında jandarmayı görevlendirdi. En son olarak Jandarma 17 Mart günü Elçi'nin katledildiği yerde inceleme ve keşif çalışması yaparak bilirkişi raporunu tamamladı. Elçi'nin katledilmesinden 158 gün sonra hazırlanan raporda, Elçi'nin hangi silahtan, hangi açıdan, hangi vücut pozisyonu ile vurulduğunun tespitinin tıbben ve fiziken bilinemeyeceği ileri sürüldü. Söz konusu rapor ile Elçi cinayeti de "faili meçhul" dosyaların bulunduğu tozlu raflara itildi.

 

(DİHA)

 

 

 

 

 

 

Siyaset urfa haber mhp chp akp hdp politika Ortadoğu savaş ölü yaralı mülteci kayıp infaz çocuk siyaset urfa haberler urfagöndemi gaphaberleri ruhanews
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa