Advert
Advert
DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM
Mustafa Mızrak

DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM

Bu içerik 251 kez okundu.

                 "Toplum baskısı" diye adlandırıp ardından mecburiyetten (!) baskılamak zorunda kaldığımızı düşündüğümüz tutum ve davranışlar; aslında içten içe o davranışı sergileyen birini gördüğümüzde yaptığımız eleştirinin dışa vurumudur.

Ve aynı şekilde eleştirileceğimiz korkusudur bizi o davranışı sergilemekten alıkoyan.

Şayet biz de eleştiriyor olmasaydık "bundan kime ne" gibi bir tutum geliştirip, başkalarının düşüncesini önemsemez istediğimiz gibi davranırdık.

Yani "toplum baskısı" diyerek işaret ettiğimiz o "toplumun" içinde biz de varız.. ve o baskının bir ayağını bizim düşüncemiz oluşturuyor. Buradaki temel korku "ötekileşme korkusudur". Çünkü toplum baskısını kabul etmeden hayatını sürdüren, ötekileştirilmiş, parmakla gösterilerek eleştirilen ve dışlanan kişiler azınlıktır.

Diğer taraftan o azınlık gibi olmayı öyle çok istersin ki zamanla kıskançlığa dönüştürürsün.

Bu durum ötekinin umurumda değilken; sen, hayatını başkalarının değer yargılarına uyarak yaşamaya devam edersin.

Cinsiyet ayrımcılığı yapmamak adına adı her ne olursa olsun baskılara boyun eğmek yerine sevgide yaşamak en doğru olandır.


Yaradılışı gereği etçil olan martının zamanla insanlar tarafından simit, ekmek gibi besinlerle yaşamını sürdürmeye başlaması gibi, insanlar da çoğu zaman farkında olmadan koşullara uymak adına bir çok davranış biçimi geliştirip kabul edebiliyor..

İçine sinmese de, zorlansa da bir süre sonra durumu "hep öyleymiş gibi" algılayıp yaşamını sürdürebiliyor..

Tıpkı martının denizde kendisini bekleyen milyonlarca balık yerine insanların atacağı bir kaç kuru simit parçasına bağımlı olması gibi..

İnsan üzerinden örneklersek, sevilmeye ihtiyaç hisseden birinin karşısına ilk çıkan ve seni seviyorum diyen kişiye bağlanıp, yaptığı tüm haksızlıklar ya da kötülüklere rağmen onunla kalmaya devam etmesi gibidir .. Bir yerden beslenirken diğer yandan çok daha fazlasını kendisinden veriyordur..

Ve karşı taraf o kişinin bağımlılığını gördükçe sömürüsünü arttıracağı da koca bir gerçektir.

Çünkü bağımlılığı tıpkı o martı gibi kendi yaradılış özünün bile önüne geçmiştir artık..

Yani modern kölelik!!!

Gördüğünüz gibi kölelikten kasıt sadece maddesel bağımlılıklar değildir.

Duygusal bağımlılık, insan bağımlılığı gibi bağımlılıklar kişiye her şeyden fazla zarar verip, kendini bile yok saymasını sağlayabiliyor..


 

Bir çocuğu iyi yetiştirmek ya da mutlu etmenin yolu, her istediğini yapmak demek yerine; söz ve davranış bütünlüğümüz içinde onu sevdiğimizi ve değer verdiğimizi hissettirmemizden geçer.

Çocuk, anne babası için değerli olduğunu hissettiğinde, kendi değerinin farkında olduğu gibi değer vermesini de öğrenir..

Bununla beraber, bir birine saygı gösteren, sevgi ve ilgisini eksik etmeyen ebeveyn çocukta güven duygusunu perçinler ve çocuğun gelecekteki ilişkileri için anne baba ilişkisini rol model olarak içselleştirmesini sağlar.

Çevresinde insanlara değer vermeyen, küçümseyen, kibir halinde birini görürseniz bilin ki; o kişi çocukluğundan beri hiç bir zaman değerli olduğunu hissetmemiş ve güven duygusu ya oluşmamış ya da zedelenmiştir.

Bu bağlamda hissetmediği bir duyguyu başkasına da veremeyeceği için herkes, her şey değersiz ve güvenilmezdir.Zaman içerisinde edindiği yargılar para, statü, prestij gibi şeylere kendisinden bile daha çok değer vermesini sağladığı gibi benliğini de inkar etmesi demektir..


Sonuç olarak insan düşünebilen bir canlı olduğu için yine düşünerek, içine, özüne dönüp "buna ihtiyacım var mı?" ya da "bu insan, bana verdikleriyle mi, aldıklarıyla mı yanımda?" gibi sorular sorarak tüm bu köleliklerden kendisini azledebilir..En büyük kölelik duygusal olansa

En büyük devrim de düşünsel olandır..! SEVGİYLE KALIN .ÇÜNKÜ SEVGİNİZ YOKSA İÇİ BOÇ ÇINLAYAN BİR BAKIR KAPTAN FARKINIZ OLMAYACAKTIR.

 

 


 


 


 


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa