Advert
Advert
HÜZÜNBAZ
Mustafa Mızrak

HÜZÜNBAZ

Bu içerik 173 kez okundu.

Hayatı boyunca evlenmeden kalmış bir adam duymuştum. Ve doksan yaşında ölüm döşeğindeyken birisi ona, “Yaşamın boyunca evlenmedin fakat nedenini asla söylemedin artık ölüyorsun, en azından merakımızı gider. Bir sır varsa şimdi söyleyebilirsin çünkü birazdan göçmüş olacaksın. Sırrın açığa çıkmış bile olsa sana bir zararı olamaz” dedi.“Evet, bir sır var. Ben evliliğe karşı değilim ama mükemmel bir kadın arıyordum. Aradım ve aradım ve tüm yaşamım kayıp gitti” dedi adam.Soruyu soran “Fakat bu koca dünya üzerinde, milyonlarca insan var, onların yarısı kadın, bir tane mükemmel kadın bulamadın mı?” diye sordu.Ölmek üzere olan adamın gözlerinden yaşlar aktı. “Evet, bir tane buldum” dedi.Soruyu soran tamamıyla şoka uğramıştı. “O halde ne oldu? Niçin evlenmedin?” dedi.Ve yaşlı adam, “Fakat kadın mükemmel bir koca arıyordu.”

 

Mükemmel insan yoktur mükemmel niyet vardır.Buna yanlış Tanrıdan başka hiç kimse ve hiçbir niyet ve düşünce mükemmel değildir.

 İnsan her mükemmele erişmeye çalışır. Başarısızlık saplantısı vardır ve inişi çıkışı olmayan, tekdüze bir hayat hayal eder. Kızgınlık, kıskançlık gibi olumsuz duygularını bastırır, kendi başarılarını küçümser. Yüzde yüz başaramadıysa, bunu başarısızlık olarak kabul eder.

Hepimiz, mükemmel şekilde kusurlu yaratılmışız. Kusurlu yaratılmışız ki eksik olduğumuzun farkına varabilelim. Tek mükemmel olanın “Bâri” ismi ile kusursuzluğun yegâne sahibi Tanrıdır.Problem, mükemmeli aramaktan değil, bunu yaparken “en mükemmeli” unutmak ya da kerameti kendinden bilmekten kaynaklanıyor.

Tanrı yaratırken, kendi sıfatları ile süslemiş bizi ikram olarak. Bize düşen bu sıfatları O’na yaklaşmak için kullanıp, fayda üretir hale getirmek. Marifet iltifata tabidir. Her güzellik üzerine gidildikçe parlar, ışık saçar etrafına. En güzel bahçe bile bir süre bakılmadığında viran olur. Kendimize dönüp, iyi yanlarımızı büyüterek bunlarla kötü yanlarımız frenlememiz gerekmektedir. Sürekli hatalara odaklanmak tüm yaşam enerjimizi heba etmemiz anlamına gelir.

Doğru insanı ararken neye dikkat etmeliyim.

Doğru insan diye bir şey yok.Aslında doğru, mükemmel insan diye bir şey gerçekten yok. Sadece kendiniz için en doğruyu bulmak istiyorsanız, yanlış aramalar yapmaktan kaçınmalısınız.

Uzak durmanız gereken yanlış insanlar, sizi doğruya götürebilir!Varlıkları ile hayatı bize yaşanılır kılan çevremizdeki insanların kusurlarını da görmemek lazım sanırım. Kim mükemmel ki.İçimizde günahsız olan yok.Günahsız insanı aramak günaha sürükler.Ve asla karanlığın çukurun Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü   örter.  

Mustafa Mızrak

                            Gazeteci / Yazar

 


 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa