Advert
Advert
SİYASETİN AKIL OYUNLARI
Mustafa Mızrak

SİYASETİN AKIL OYUNLARI

Bu içerik 120 kez okundu.

Geçmişten bu yana tüm dünya düşünürleri tarafından eğitimin ülkenin kalkınması için ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır. Aynı şekilde bir ülkenin gelişmesi için para yani o ülkenin maddi durumu da önem taşımaktadır. Hangisinin daha önemli olduğu ise büyük bir tartışma konusudur ve güncelliğini hala korumaktadır.Bir ülkenin gelişme sürecinde şüphesiz ki eğitim en büyük önemi taşımaktadır. Çünkü eğitimli bireylerden meydana gelen bir toplum çağdaş medeniyetler seviyesine daha hızlı bir şekilde ulaşır ve nitelikli eğitim alan vatandaşlardan meydana gelen bir toplum bireyleri sayesinde daha hızlı gelişir. Çünkü o ülkede beyin gücü vardır ve eğitimli kişiler ülkelerinin gelişmesi için hangi yolun ya da hangi çalışmaların daha iyi ve doğru olacağını bilirler ve bu konularda daha sağlıklı ve güzel fikirler ortaya atabilirler.

 

 

Güven ve istikrarın sigortası tarafsız ve bağımsız yargı ve tam demokrasidir. Bunlar olmadan kimse yatırım yapmaz. Bunların olmadığı yerde yasaklar ve yolsuzluklarla beraber yoksulluk da artar. Kayırmacılık, yolsuzluk, soygunculuk birilerini zengin edebilir ama ülke fakirleşir.

Eğitimin olduğu bir ülkede eğer eğitim ve eğitimin getirdiği bilim doğru kullanılıyorsa para da kendiliğinden gelmektedir. Çünkü ticaret faaliyetleri zeka ve bilim ile birleştiğinde bir ülke için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

 

 

Eğitim bütün bunların temel taşıdır. O olmadan hiç bir şey olmaz. Sonuçta nitelikli eğitime bağlıdır her şey. Ama nasıl eğitim? Birilerine hizmet eden, tornadan çıkmış gibi tek tip yaratan ezberci ve bilimdışı eğitim değil elbette. Bahse konu eğitim, beceriye dayanan eğitimdir. Beceriye dayanan eğitim ise bilime, hayal gücüne, tasarıma ve akla dayanan, bunları geliştiren eğitimdir. Kendi ülkemizin geçmişten günümüze kadar gelişimini göz önünde bulundurursak bir ülkenin gelişip kalkınma sürecinin kolay olmadığını söyleyebiliriz. Bir ülkenin kalkınması için ise bir çok faktör ya da unsur önemlidir.

 

İşte bu yüzden katma değeri yüksek üretim yapmak zorundayız. Örneğin bir kilo kum’u ele alalım. Geleneksel toplumda kumla duvar harcı yapılır, kilosu bir TL eder. Sanayi toplumunda silis, silisten de cam yaparsın aynı kilo kumdan, fiyatı bir dolar ya eder ya etmez. Ama aynı kilo kumdan bilgisayar çipi yaparsan, bin dolara satarsın. Şimdi dijital teknoloji ve yapay zeka ile bunu daha da katlayabilirsin. Sonuç itibariyle, sanayi devrimi geleneksel sanayilerin bilgisayarlaşma yoluyla teşvik edilmesi, yeni teknolojilerin kullanılarak insanın tam otomasyonlu üretim sürecine geçilmesidir.

               

Endişede değil Sevgide Kalın.Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

                              

                      Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Efrin'de şiddetli patlama çok sayıda ölü ve yaralı var
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
şanlıurfa urfa