Advert
Advert
  URFA’YI  HASBİ  SEVMEK…
Misbah Hicri

URFA’YI HASBİ SEVMEK…

Bu içerik 60 kez okundu.

Urfa bir düşüncedir. Urfa bir markadır. Urfa bir düştür. Herkes bu imgesel sözlere kendince anlamlar yüklemekte serbesttir. Şehirlerin en önemli yanı insanların yaşamı üzerinde etkisidir. İnsanlar doğduğu ve büyüdüğü toprakları ne kadar savunsa, ne kadar sevse ve geleceğine ne kadar hayal kursa buna değer.

Konumuz Urfa, kimimiz bu topraklarda doğduğu için, kimimiz yaşadığı için, kimimizde doyduğu için tarihini ve kültürel mirasını sahiplenmek zorundayız. Ancak bu sahipsizlik, kendi çıkarını düşünmek, Urfa'ya çok şey kaybettirdiği gibi bizden de  bir şeyler alıp götürdüğünün farkında değiliz. Yeni yeni duyarlı insanların "karınca kararınca" sahip çıktığını görmek bizleri fazlasıyla sevindiriyor. Doğduğu toprakları, büyüdüğü sokakları sahip çıkmak,  değer vermek bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı herkes yüreğinde hissetmeli...

Bu satırları niçin yazdım dersiniz? ŞURKAV yayınları arasında çıkan Halk Kültürü Araştırmacısı, Fotoğrafçı ve aynı zaman da Harran Üniversitesi'nde Öğr. Görevlisi S. Sabri Kürkçüoğlu hazırladığı "Urfa'dan Yansımalar" adılı fotoğraf kataloğu ile ilimizin görsel sanatını arşivleyerek fotoğraf sanatının önemini bir kez daha vurgulamıştır.

1990 yılları ile 2015 yılları arası sanat yeteneğini ortaya koyarak deklanşöre kaydettiği fotoğrafları toplumla buluşturmuştur. Bu tür fotoğraf kitapları tarihe mal olurken, toplumsal hafızanın yaşamasına da katkıdır. Fotoğraf sanatçılarının objektiflerinin gördükleri, bizim görmediklerimizi görmemizi sağlaması elbette takdir edilir.

Şehrimizin enstantaneye yakalanmış fotoğrafları beni fazlasıyla duygulandırdı. Önemli bir yetenek ve beceri işidir, anlık olayların beynimizin bir köşesine kazınmasına vesile olmaktadırlar. Gerektiği anlarda ortaya çıkar bazen hüzünlendirir, kimi zaman gülümsetir İnsanları. Fotoğraf makinesinde perdenin iniş hızına borçluyuz tüm bunları...

Fotoğrafla uğraşmak, bunu düşünmek tarihi sevmek ve sanata dönüştürmek bir duyarlılık ve sevgi işidir. Memleketini hasbi sevmek buna denir işte. Tarihe, kültüre sahip çıkmak kadar güzel bir duygu yok bence. 

İkinci kitap "Şanlıurfa'nın Kültür ve Turizm varlıkları"; tarihi, kültürü, turizmi bir arada toplayıp toplumla buluşturan Yrd.Doç.Dr. A. Cihat Kürkçüoğlu ve Kardeşi Öğr. Görevlisi S. Sabri Kürkçüoğlu tarafından fotoğraflar yanında yeterince izahatı yapılmış, tanıtımı ile insanların hafızasında yer eden bilgilerle donatılmış. Kuşe kağıda basılı çok güzel bir baskıyla kartpostallara taş çıkartan fotoğraflar beni yıllar gerisine götürdü. Duygu ve sevgi yüklü, anılarla dolu kareler. Bunları kitap sayfaları arasında rastlamamıza rağmen bir arada görmek ayrı bir haz veriyor, nostalji dedikleri işte böyle bir şey...

Benzerleri yapılmışsa da bu albüm tarihi bilgilerle donatılmış olması ona ayrı bir önem kazandırıyor. Albümsel kitapta her ne kadar tashihinde bazı hatalar varsa da çok önemsenecek durum değildir. Çünkü kusur aramaktansa genele bakmak daha efdaldır. Tarihi bilgileri incelemek tarihçilerin üstüne vazife olup bu konularda araştırma yapanların, bilimsel çalışmalarda bulunanların işidir. Kültürel varlıkların aydınlatılması tarihçiler ve bilimsel araştırma yapanların görevidir.

Kitabın birinci bölümü "Coğrafya ve ekonomik yapı" başlığı altında ilimizin coğrafi, ekonomik, İdari yapı ve nüfus, ulaşım başlıkları altında fotoğraflarla değerlendirilmiştir.

Kitabın ikinci bölümünde "Urfa'nın tarihi" ele alınmış. 

“Arkeolojik alanlar ve müzeler” bölümünde tarihi mekanlara ve kültürel mirasa dikkat çekilmektedir.            Kitabın "Şanlıurfa Kent Merkezi Kültür ve Turizm Varlıkları" kısmında Urfa'nın var olan kültürel miraslarının fotoğraflandırılarak bilgilendirilme yapılması ayrıca sevindirici...   

Kitabın beşinci bölümünde “Halk Kültürü (Geleneksel Hayat)” anlatılırken, efsaneler, sıra gecesi geleneği, oda geleneği gibi halk kültürüne geniş yer verilmiştir. Bu tür konuların tarihsel geçmişi ile geleceğe bırakılması anlamında fazlasıyla önem taşımaktadır. Her taşında ayrı bir tarih, ayrı bir mutluluk taşıyan Urfa'nın kültürel varlıklarının fotoğraflarına baktıkça insanın yüreği ısıtmakta. O tarihi mekânların bazıları yok edilmiş bazıları gecekondularla kapatılmış.   

Günlük menfaatler uğruna yok edilen bu tarihi değerlerin yerine beton blokların yükselmesi bizi kahretse de elimizden bir şey gelmiyor.  Şehrin bağrında bir kara yara gibi durmaktadır. Ah! keşkemler fayda vermiyor artık. Tarihe, turizme, çevre temizliğine dahası ve her şeyden en önemlisi insanlığa değer verip onların yüceltilmesi gerekmektedir.

Herkes doğduğu büyüdüğü topraklara bir yerde sevgisini göstermeli, sağ olsun bu ve benzeri anıtsal bir kitaba dönüşmüş olan fotoğraflar beni fazlasıyla duygulandırdı.  Başarılı çalışmalar dileğiyle…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Ege açıklarında battı: 16 kişi hayatını kaybetti
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
Nepal'de uçak kazası: En az 40 ölü 22 yaralı
şanlıurfa urfa