MİSAFİR KALEM
MİSAFİR KALEM
Giriş Tarihi : 23-02-2018 21:48

ÖĞRETMEN…

Matematiğin dört işlemini bilerek ve gazeteyi tersten okuyarak ilkokula başladım. Rahmetli öğretmenim Muhsine Şahinoğlu bana okulu ve sınıfı sevdirmek için aylarca uğraştı. Gerek onun, gerek eğitime katkıda bulunan tüm hocalarımın ve gerekse babamın anısına tanıştığım tüm öğretmenlere saygıda kusur etmemeye çalışırım.

Mevlana’nın şu sözü günümüzün öğretmenleriningerçekleri ile ne güzel buluşmaktadır. “Öğretmen bir mum gibidir kendisi erirken etrafına ışık saçar.”

Sohbet sırasında kendilerini “ emekli öğretmen” olarak tanıtanlara da aynı yaklaşımla “öğretmenin emeklisi olmaz, öğretmen ölene kadar öğretmendir” diyerek hem düşüncemi anlatır, hem onları yüceltmeye çalışırım. Gerçekten oturup kalkması, yemek yemesi, giyinmesi, düşünceleri ve davranışları ile öğretmenler ölene kadar bizlere ışık tutan kimselerdir.

Öğretmene olan saygımı sizlerle paylaştıktan sonra esasen bize tarihi bir ders veren örnek bir davranışı sunmak istedim. Şubat ayının 20 sinde bol tirajlı gazetede ve çeşitli sitelerde çıkan haberi mutlaka okumuşsunuzdur. Belki de başka şeylerle meşgul iken dikkatinizden kaçmıştır veya belki de önemsememişsinizdir. Sizlere hatırlatmak da büyük yarar umuyorum.

Haber neydi; Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi 61 yaşındaki Prof. Dr. Attila Oğuzhanoğlu, geçtiğimiz Cuma günü mide kanseri tedavisi gördüğü PAÜ Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Oğuzhanoğlu, vasiyetinde bedenini öğrencilerinin anatomi eğitimi için bağışladığını belirtmesi üzerine eşi kendisi gibi akademisyen olan Prof. Dr. Nalan Oğuzhanoğlu'nun da onayıyla bedeni bağışlandı.

Denizli'de mide kanseri sonucu hayatını kaybeden ve bedenini öğrencilerinin eğitimi için kadavra olarak bağışlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Oğuzhanoğlu için görev yaptığı hastanede tören düzenlendi. Prof. Dr. Esat Adıgüzel, törende yaptığı konuşmada; “Oğuzhanoğlu, vefatının ardından bıraktığı bedeniyle bilime ışık tutmaya devam edecek. Bir hocanın kendi vücudunu öğrencilerine adaması çok önemli… Kendimi çok zor tutuyorum. 22 yıldır tanışıyoruz. Hiç olmayacak yerlerde deneyler yaptı. Biz onunla çok şeyler paylaşıyorduk. Çok derin bir insandı.

Onun vasiyetiydi bilimin galibiyeti. Kendisinin ve pek çok insanın yaşamını sonlandıran kanser ve daha nice amansız hastalıklara karşı insanların galip gelmesinin yolunun ancak bilimle ve iyi hekimlerin emeği ile mümkün olacağından bedenini eğitim için bağışladı. Bunu belki de onun hocalık hayatındaki son ders olarak görüyoruz. Bilimi yüceltmek istiyorsak, karanlığın duvarını yıkmak istiyorsak, cehalet ve bağnazlığı yeneceksek onun gibi bir ruh taşımalıyız.

Attila ağabey, kendi öğrencilerinin eğitimi için kendi burada bulunacak. Bana ’Niye buraya alıyorsunuz, başka üniversiteye verseydiniz’ diye soruyorlar. Attila ağabeyin istediği zaten asıl buydu. Biz de elimizden geleni yapacağız. Sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Bu düşünceyi yayabilmek için, tıbbın önüne geçen tıp dışı uygulamaları, cahillerin eline düşmüş hastaları kurtarabilmemiz için bu yolu açabildiğimiz kadar açmak zorundayız. Burada öğrencilerin en büyük dersi aldıklarını sanıyorum."

Bedenini insanlığın emrine hibe etmesi düşüncemin eksiliğini vurguladı. Akademik ünvanlı öğretmen Oğuzhanoğlu naaşını öğrencilerine bağışlamıştır. Kendi öğrencilerinin omuzlarında anatomi salonuna ve öğretmenliğe devam… Ne incelik ve ne yücelik…Bundan ben de dersimi aldım, tüm öğretmenleri saygıyla anarak deyişimi değiştiriyor “öğretmen öldükten sonra da öğretmendir” diyorum. Simone De Beauvoir’ün sözünü çok anlamlı buluyorum. “Hayat hem kendini geliştirmek hem de aşmaktır. Eğer bir şey sürekli aynı durumda kalıyorsa, o zaman yaşamak sadece ölmemektir.”

Bu davranış elbette örneğini toplumda bulacaktır. Bizlerin bir organımızı vermekten imtina ettiğimiz bir zamanda bedeninin tamamını kadavra olarak kullanılmasına müsaade eden insana ancak ve ancak saygı duyulur. Rahmet dileklerimle…

 

BU YAZI U. ERDEM IŞIKAN AİTTİR

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA