• Türkçe English Arabia
  • Mobil Site
  • Künye
  • İletişim
  • Yeni Kayıt
  • Üye Girişi
Advert
Advert
 ÇİÇEKLERDE KONUŞUR
Mustafa Mızrak

ÇİÇEKLERDE KONUŞUR

Osmanlı Dönemi, gelenek ve göreneklerin en etkin olduğu dönemdir. Öyle ki o dönemin insanları bu geleneklere sıkı sıkıya riayet eder, günlük hayatlarını buna göre şekillendirirlermiş. Pek çok Osmanlı geleneği günümüzde maalesef unutuldu. İnce bir düşüncenin eseri olan bu geleneklerden biri de pencere önüne konan çiçeğin rengiyle, mahalle sakinine verilen mesajmış. Penceredeki sarıçiçek, evde hasta var demekti. Meselâ pencere önüne konan sarı renkli çiçek Bu evde hasta var, evin önünde hatta bu sokakta gürültü yapmayın.” anlamı taşır, o mahalleden geçenler buna göre davranırlarmış. Pencere önüne konulan kırmızı çiçek ise “Bu evde gelinlik çağına gelmiş bekâr kız var, evin önünden geçerken konuşmalarına dikkat et!” manasını içerirmiş.

Çiçeklerin onlarla konuşulduğunda, güzel sözler söylenildiğinde veya müzik dinletildiğinde bunları anladığı ve daha güzel açtığı düşünülür. Peki bu gerçekten doğru gerçek midir? Öyle olsa ne olur olmasa ne olur aslında ama hoş şeyler bunlar. Bitkilerle konuşmanın gerçekten bir faydası olup olmadığı yıllardır konuşulan bir konudur. Bir kısmı bunun sadece bir uydurma olduğunu düşünürken, oldukça büyük bir kitle de çiçeklere müzik dinleterek ve konuşarak daha hızlı gelişim sağladıklarını kabul ediyor. Oysa asıl mesele çiçeklerin ve diğer bitkilerin bizi duyup etkilendikleri değil bizim onları anlamamızda yatıyor .Yani doğaya olan ilgimiz burada temek konu.

Ancak bitkilerin sese tepki verdiklerine dair bulgular olduğunu söylüyor.

Bitkilerin değişen çevrelere tepki verebilme yetileri vardır. Bu onların hayatta kalabilmeleri için gereklidir. Yeri değiştirildiği için yaprakları solmaya başlayan bir çiçeği düşünün. O esnada yanlış olan bir şeylere tepki verdiği için yapraklarını eğiyor ve size bir mesaj veriyor. İşte işin püf noktası burada.Bitkiler etraflarında yaşam olmasını isteyen canlılardır. Böceklerin veya rüzgarın hiç olmadığı bir yerde bir bitkinin çoğalabilmesi neredeyse imkansızdır. Bitkiler titreşimlere karşılık verirler. Sese tepki vermelerin de esas sebebi budur. Peki biz doğayı yok ederken kendinizde iç güdü sel bir tepki hissediyormuyuz.Doğanın bizim yaşam kaynağımız olduğunun farkında mıyız.

İşin bilimsel kısmına yoğunlaşacak olursak, çiçeklerinizin sizin söylediğiniz kelimeleri anlamaları ne yazık ki mümkün değil. Fakat bu sözlerinize tepki vermediği anlamına gelmiyor. Bitkinizle konuşmanız, onun yapraklarını okşamanız ve ona müzik dinletmeniz onun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Ancak bitkiniz onlara söylediğiniz sözleri anlayarak bunu gerçekleştirmeyecektir. Yani sevgi her şeye ilaçtır.

Bitkiler etraflarında yaşam isterler. Bitkilerle sürekli konuşarak onların büyümeleri gözlemlendiğinde, bu durumun oldukça etkili olduğu görülür.

Bitkilerle konuştuğunuz zaman vücudunuz çeşitli titreşimler ve gazlar yayar. Yani sizin onlara ne söylediğiniz önemli değildir. Önemli olan bir şeyler söylemenizdir. Yani siz çiçeğinize “canım, güzelim, seni seviyorum” deseniz de “senden nefret ediyorum”  deseniz de çiçek aynı tepkiyi gösterecektir. Aynı durum müzik türleri için de geçerlidir. Arabesk müzik dinletilen çiçek ile klasik müzik dinletilen çiçek farklı reaksiyonlar göstermez. Hatta titreşim oranının daha fazla olması, metal müzik dinletilen çiçeklerin gelişiminin daha hızlı olduğunu göstermiştir. Reaksiyonlar sizin doğayı sevmenizle eşit orantılıdır. İçinizdeki çiçeği konuşturun lütfen. Sevgiyle kalın.

 

 

                Mustafa Mızrak  Gazeteci / Yazar

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Tefeci operasyonunda 2 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama
Terör operasyonunda 5 tutuklama