İbrahim toru
İbrahim toru
Giriş Tarihi : 09-08-2014 16:59

Korkma yani cesaretli ol.

İstiklal Marşımızın yazarı ve önemli mütefekkir M.Akif Ersoy bir kelime ile insanı cesaretlendirme noktasında ne güzel bir mesaj vermiş. O tesirli kelime “korkma!”

 

Korkma yani cesaretli ol. Cesaret insanları risk almaya sevk eden başarıya taşıyan önemli bir insanî duygudur. Temel özelliği insanın korkmadan atılgan bir şekilde hayatta emin adımlarla ilerlemesidir.

 

İnsan ve toplum hayatında birçok başarının anahtarı ve temel ilham kaynağı korkmamaktır. Peygamber Efendimiz rızkın onda dokuzu ticaret ve cesarettedir buyurmuştur. Korkusuz ve cesur davrananlar, geleceğe dair mantıklı ve disiplinli kararlar alanlar başarıyı yakalayıp kendi alanında kahraman olmuşlardır.

 

Bir insana herhangi bir konuda yapılan baskı neticesinde iki şey meydana gelme ihtimali vardır. Biri korkup pes etmek diğeri de korkmadan inandığı yolda yürümektir.

 

İcatlar ortaya koyan bilim adamları birçok deney yapıp türlü sıkıntı yaşamalarına rağmen pes etmemişler ve korkusuzca inandıkları yolda mücadele etmişlerdir ve sonunda başarılı olup isimlerini bilim tarihine altın harflerle yazmışlardır. Mesela Edison ampulü bulmak için yüzlerce deney yapmıştır. Pes etmesini bekleyenleri hayrete düşürerek asla pes etmemiş yolundan geri adım atmamış ve ampulü icat etmiştir. Bunun gibi yüzlerce, binlerce örnek vardır. Pes etmemek cesaret işidir. Pes etmemek korkmadan ilerlemek işidir. Pes etmemenin neticesi inşallah başarıdır ve başarı insan ve toplum hayatında büyük ilerlemeler kat etmemize neden olur.

 

Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı çok büyük sıkıntılar altında verilmiş savaşlardır. Bu savaşlar bütün sıkıntı ve imkânsızlıklara rağmen halkın azmi, iman aşkı ve korkusuz mücadelesi sonucu Kurtuluş Savaşı gibi büyük bir zaferle sonuçlanmıştır.

 

Ticarette de cesaret çok önemlidir. Ticari hayat risklerle dolu bir yoldur. Ticari hayatta riske girmiyorsanız büyüme ve gelişme sağlayamazsınız. Cesaret sahibi iseniz riske girersiniz, cesur adımlar atmıyorsanız ticarette önce duraklama, sonra gerileme ve en sonunda da yıkılma dönemlerini yaşarsınız. Cesur olup, zamanın imkânlarını gözetip, akıllı, mantıklı hareket ederseniz ticari hayatta hep ilerleme yaşarsınız, zirvelere çıkarsınız.

 

“Korkma” tesirli bir kelimedir. Peygamberimizin ticaret ile ilgili hadisinde de korkmamak düsturdur adeta. Çünkü Peygamberimiz “Rızkın onda dokuzu ticarettedir” buyurmuştur. Bu hadis-i şerif bize korkmamayı işaret ediyor. Kur’an- ı Kerim “Oku, Yaradan Rabbinin adıyla oku” diyor. Yani korkmadan, cesaretle, aşkla, şevkle oku… İstiklal Marşımızın ilk kelimesi de “Korkma”dır. Korkmazsan cesaret tesirini gösterir. Korkma kelimesini ilham kaynağı saymamız lazımdır.

 

Bilal-i Habeş Hazretleri üzerine kayalar ile baskı yapılmasına rağmen hakkı ve hakikati haykırdı. Hz. İbrahim ateşe atılırken korkmadı, Allah’a sığındı ve ateş güllük gülistanlık bir ortama döndü. Hz. İsmail boğazını korkusuzca bıçağın önüne verdi ve bıçak onu Allah’ın emriyle kesemedi. Peygamber Efendimiz müşrikler tarafından mağarada sıkıştırıldı ancak Efendimiz korkmadı ve örümcek ağı ile mucizesi ortaya çıktı.   Bu örneklere benzer birçok örnek verilebilir. O yüzden korkmamayı kendimize rehber edinmeli ve hayatımız boyunca cesur adımlar atmalıyız.

 

Korkma! Allah’tan korkandan

 

Kork! Allah’tan korkmayandan

 

Ey Müslüman kardeşim. Korkacaksan Allah’tan kork. Bir tek Allah’a kul ol. Aman ha kula kul olma. Para, makam, şöhret için asla hiç kimseye boyun eğme. Sadece Allah’a karşı eğil. Zalimlere, kalitesiz insanlara, şerefsizlere, ikiyüzlülere, kibirlilere, değerinden fazla değer bekleyenlere fazla yüz verme ve böyle insanlardan korkma! Böyle insanlardan korkar ve onlara karşı eğilirsen başarısızlıklar senin yakanı bırakmaz.

 

Allah için korkusuz ol, her zaman Yüce Yaradan’a sığın. Zalimlere ve kötülere boyun eğmemen seni büyütür. Şu hadis-i şerifi de asla unutma “Allah bir kapıyı kapatırsa, bin kapıyı açar.”

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ASpeanoexteS 2 yıl önce
Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps. https://www.cialispascherfr24.com/cialis-diarrhee/
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA