Advert
Advert
Advert
LÜTFEN BİRAZDA SANAT !
Mehmet YÜCEL

LÜTFEN BİRAZDA SANAT !

Sanat;insanın varoluşuyla birlikte ortaya çıkmış,  insanlığın var olduğu sürece de devam edecek olan insana özgü bir eylemdir. Çünkü insan var  oluşsal anlamda yaratıcı bir zihinle doğmuştur ve Sürekli yeni bir şeyler oluşturma, üretme kaygısı içesindedir. Sanat aynı zaman da medeniyetin aydınlatıcısıdır.

Sanat eseri ise; insanların, duy¬gu ,  düşünce, fikir ve izlenimlerini  çizgi, renk, biçim, ses, söz ve ritm gibi un¬surlarla güzel ve etkili biçimde ve kişisel bir üslupla ifade etmesi sonucu ortaya çıkan üründür.

Sanat eserinin oluşum sürecinde Sanatçı, malzemeyi kendi bakış açısına göre seçer, ayıklar, değiştirir, yorumlar, yeniden ortaya koyar. Sanat eserinin kendi anlamından öte; okunduğu, seyredildiği ve duyulduğu yerde kazandığı anlamı ya da verdiği mesaj önemlidir. Sanat eseri öğretmez, açıklamaz; sezdirir, çağrıştırır, hissettirir, duyurur, hatırlatır ve bunlara bağlı olarak bunlar çerçevesinde düşündürür, farkındalık sağlar.

Sanat yaşayan her birey için sosyal gelişimi açısından  gerekli olan bir etkinliktir. Sanatla yoğrulmuş toplumlar yaşam alanlarını ve yaşam biçimlerini estetik kaygıyı göz önün de bulundurarak şekillendirirler. Dünya genelinde sanata olan yatırım ve değer artmakta iken maalesef ülkemiz de sanata olan yatırımlar ve ilgi yeterli düzeyde değildir. Güzel sanatlar bölümlerinden mezun olan bireyler sanata olan duyarsızlıktan dolayı iş yaşamlarını farklı alanlarda sürdürmekte, bazı kurumların sanatla ilgili birimleri kapatılmakta, var olan birimlerde sanatsal faaliyetlerini azaltmaktadır. Tvlerde sanata dair programlar yapılamamakta. Hatta  sanat eserleri bazen ucube, bazen öcü olarak gösterilmektedir.

 Özelliklede ilimizde ki sanata verilen değer içler acısı durumdadır.

    Yaptığım bazı araştırmalar ve görüşmelerim sonucunda Maalesef tabelasında bilim ve sanat ……..ya da G.S.  yazan bazı kurumların ya da toplulukların sadece tabeladan ibaret olduğu, hiçbir sanatsal çalışmanın olmadığı görülmektedir.  Şu anda tüm sanatçıları kucaklayacak temsil edecek bir sanat derneğinin, sanatsal etkinliklerin gerçekleştirileceği  bir sanat sokağının, hem turizm hem de ekonomiye katkı sağlayacak büyük çapta sanatsal etkinlik, bienallerin,sanat yatırımcısı ve koleksiyonerlerin   olmayışı maalesef ilimizde sanatın  ne kadar sahipsiz olduğunun göstergesidir.

Sanatın gelişimi aynı zaman da  toplumun sosyal açıdan gelişimi demektir. Daha sağlıklı düşünen bir toplum için bu konu da  ,sanatıngerek kamu kurumları gerekse özel kuruluşlar, sanat çevresi ve medya tarafından desteklenmesi gerekir .

Çevre illerimize sanata dair yapılanlar:

Diyarbakır:  1 sanat sokağı, özel ve tüzel olmak üzere 5 sanat galerisi ve 1 devlet güzel sanatlar galerisi bulunmakla beraber, yerel yönetimler ve kamu kurumları tarafından , sanat derneği için yer tahsisi yapılarak ,gerek yarışmalar düzenlenerek, gerekse  ulusal etkinliklerde sanatçılar ayırt etmeksizin tanıtılarak   desteklenmektedir. Ayrıca iş adamları tarafından yılda 100 bin tl sanat eserlerine yatırım yapılarak sanatçıların daha çok üretmesi sağlanmaktadır.

MARDİN: özel ve tüzel olmak üzere 3 sanat galerisi, sabancı resim ve heykel müzesi bulunmakta ,Tüm sanatçıları temsil eden 2 sanat derneği bulunmakta, her yıl bienal düzenlenerek sanata ve sanatçılaragerekli destek sağlanmaktadır.

GAZİANTEP:  Özel ve tüzel olmak üzere 3 sanat galerisi, 2 sanat derneği , yaklaşık yılda sanat eserlerine 150 bin tl yatırım yapılmaktadır.

MERSİN: 1 Kongre ve sergi sarayı, 3 sanat derneği, 1 sanat sokağı, 4 özel sanat merkezi ve sergi sarayı bulunmakta.  Her yıl sanat festivali yapılmaktadır. Bir çok sanat koleksiyoneri  ve küratörler bulunmakta ve yılda yaklaşık 200 bin tl sanata yatırım yapılmaktadır.

ADANA: Kongre ve sanat sarayı, özel ve tüzel olmak üzere 6 sanat merkezi ve sergi salonu, küratörler ve sanat yatırımcısı bulunmaktadır. Sanat yatırımcıları aynı zaman da bu eserlerden müzayedeler  gerçekleştirerek kazanmaktadırlar. Her yıl sanat festivali düzenlenmektedir.

İstanbul ,Ankara, İzmir, Antalya vs. diğer metropolleri saymama gerek yok. 

Sanatın önemsenmesi ümidiyle.

 

                                                                                 Mehmet YÜCEL Görsel Sanatlar Öğretmeni ve sanatçı

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit