Advert
Advert
 Türkiye’deki Suriyeliler
Abdullah Özdemir

Türkiye’deki Suriyeliler

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Ülkemize gelen Suriyeli misafirler kimi İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa’ya ve başka illere göç etti.

Bu içerik 6624 kez okundu.

Türkiye’de kiralar yüzde yüz artı hiç acımadan Gaziantep ise dilden dile dolaşır oldu. Suriyelileri istemiyoruz dendi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eski Başbakanımız Suriyelilere dokunmayın dedi. Ne olduysa olanlar oldu ve Gaziantep’te kirayı ödeyemeyen Suriyeli kalabalık bir aile idi ev sahibi Hıdır Çala kiracısı tarafından kirayı ödemeyeceğini söyleyince kavga çıkıyor kavgada Hıdır Çala ise çeşitli yerinden bıçaklanarak hayatını kaybediyor. Gaziantep’te 100 lerce insan sokaklara dökülerek durumu protesto etiller içlerinde bir gurup var diki ellerine aldıkları sopalar ve bıçaklar vardı. Önlerine gelen Suriyeliler bıçakladılar araçlarının camlarını kırıldılar çoğu araç  hasar gördü. Gaziantep Ünal’dı mahallesinde ’ki Suriyeliler evlerinden çıkmadı korkudan kimliklerini gizlediler burada Gaziantep’teki STK’ların çok büyük katkısı oldu. Suriyelere evlerinizden ve kimliğinizi gizleyin dendi onlarda STK’ların dediği gibi yaptılar. Çoğu kamplara bir kısmı Şanlıurfa’ya göç etti sıcaklara aldırış etmeden. Gaziantep’te 420 bin Suriyeli yaşamakta iş arayan Suriyeliler ise hor görüldü aşağılandı. Şanlıurfa, Gaziantep, İstanbul ve birçok Türkiye’nin ilinde ilçesinde Suriyelilere Yüksek meblağa evler kiraya verildi hiç acımadan sanki bu Dünyadan hiç gitmeyecekmiş gibi 1 kişinin yaptığını yüzbinlerce Suriyeliye mal ettiler.

 

Şanlıurfa’da inşaat sektörü yüzde yüz artı Suriyeli zenginler ev aldı fakirler ise 200 metre karelik 1 dairenin kirası 800-1000-1200 TL oldu. Suriye’den gelenler bizlerin Müslüman kardeşi değimliydi. Beklide bizim kültürümüzü bilmiyor bize emanet olan insanlar kültürümüzü alıştırmamız gerekmiyordu.  Bundan dolayı bazen ufak tefek çatışmalar çıkıyor bu çatışmalar hepimizi huzursuz ediyor. Sorunlar sadece maddi sıkıntılar değil kimi erken yaşta evlenmiş kimi ise kuma evlilik yapmış kiminde kocasını kaybetmiş kimi evladını kiminde kardeşini o halde gün birlik beraberlik günüdür kardeşlerimize sahip çıklalım 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa