Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Giriş Tarihi : 03-10-2014 15:20

Türkiye’de Bayram Kobane’de Yas.

Annenizi,babanızı,eşinizi ya da çocuğunuzu düşünün.! Ve sadece birinin evden uzaklaştığını, bir saat haber alamadığınızı aklınıza getirin.O an yaşadığınız üzüntüyü,paniği hayal edin.Peki kaybolan ya çocuğunuzsa;daha bir acı içinizi kaplar değil mi? Dünyalar başınıza yıkılır,eş,dost ne kadar akrabanız varsa haberdar edersiniz.Polisi,askeri ayaklandırır,kızar;öfkelenirsiniz.Allah göstermesin ama bir de sabaha kadar ulaşamadığınız yakınınızdan dolayı geçirdiğiniz krizleri,baygınlıkları göz önüne getiriniz.Şimdi şunu sormak istiyorum; yarın bayram ve siz bir yakınınızı kaybettiniz,bitap durumdasınız,gözlerinizde ki yaş dinmiyor,tüm olanlara rağmen bayramı kutlamak,çıkıp dolaşmak içinizden gelebilir mi?

 

Yaşanmasını istemediğimiz böyle bir senaryoyu neden yazdığımı merak ediyor olabilirsiniz.Ama duyarlı olan her insanın benim gibi düşündüğünden de eminim.Yani,yanı başımız da dökülen kardeş kanlarının gölgesinde bayramı kutlamak,bayramı yaşamak içimden gelmiyor.Çünkü biliyorum ki,ben bayramı kutlarken sınır komşumuz Irak’ta,Suriye’de ve en önemlisi de Kobane’de Müslüman kanı,insan kanı oluk gibi akmaya devam edecektir.Analar,babalar evlatlarını kaybedecek,çocuklar yetim,kadınlarımız dul kalacaktır.Vatanından,yurdundan,evinden,çocuklarından uzaklar da yaban ellerde ve evlerde uyumak zorunda kalan kardeşlerimizin ,bacılarımızın göz yaşı dinmeyecektir.Dedim ya tüm bunları düşününce bayramı kutlamak içimden gelmiyor.

 

Hani biz kardeştik,hani ayrılmaz et ve tırnak gibiydik,hani komşusu açken tok yatan bizden değildi.Kobane’de katledilenler bu ülkede yaşayan Kürtlerin soydaşı,akrabası,abisi ya da ablası değil mi? Kardeşi korumak bu ülkenin asli görevi içinde yer almıyor mu? Galiba hayır.! Şimdi çok daha iyi anlıyorum ki,tüm bu söylemler yalandan,oyalamaktan öte değilmiş.Soykırım girişimi Kobane merkeze kadar inmişken Türkiye başbakanı Sn.Davutoğlu’nun ekranlara çıkıp “Kobane’nin düşmemesi adına her şeyi yaparız” demesi de ayrı bir mizah değil mi?

 

Her şeye rağmen bir Müslüman olarak görevimizi yerine getirmeye çalışacağız.İçimiz sızlasa da,gözlerimiz dolsa da,aklımız Kobane’de olsa da dini vazifemizi yerine getirmeye çalışacağız.Ve bu kutsal görevimizi yerine getirirken ne yapalım, biliyor musunuz? Kurbanlarımızı alıp Suruç’a gidelim.Elimiz,kolumuz bağlı olabilir. Aklımızdan geçen fiili yardımı yapamıyor olabiliriz ama kurbanlıklarımızı ya da bedellerini Türkiye’ye giriş yapmak zorunda kalan kardeşlerimize bağışlamak çok zor değil.İnsanlık için, vicdan için,çocuklar ve bebekler için,sokakta yatmak zorunda kalan ve üşüyen yaşlı amcalarımız teyzelerimiz için ve en önemlisi ALLAH için kesilecek kurbanlarınızı ya da kurban bedellerinizi Suruç’ta kalan Suriye’li Kürt kardeşlerimize bağışlayın.İnanın bana daha hayra geçecek ve insan olmanın mutluluğunu yaşamış olacaksınız.

 


Kardeşin kardeşi katletmediği,eşit ve onurlu bir yaşam dileğiyle,bayramınızı kutlar saygı ve hürmetlerimi sunarım.

 

https://www.facebook.com/kenan.karatas.3511

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA