Advert
Advert
Akçakale Süleyman Şah çadır kent önünde yaşam mücadelesi veriyorlar
Abdullah Özdemir

Akçakale Süleyman Şah çadır kent önünde yaşam mücadelesi veriyorlar

Ülkelerinden Savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen derme çatma tek direkli çadırlarda günde tek öğün yemek kimi buluyor kiminde bulamıyor. Savaş sonrası sonra ise değişen fazla bir şey olmadı; şimdi plastik ve çuvallarla kurdukları derme çatma çadırlarda bazen bir günde bazen birkaç günde tek öğünle yemek yiye biliyor.

Bu içerik 13753 kez okundu.

Birkaç yatak, birkaç tabak-çanaktan aşka bir şey bulunmayan çadırlarda birçok kişi yere serdiği basit örtülerin üzerinde yatıyor.

Günlük yemekleri ise sadece pirinç, un. O gün herhangi bir yardım gelmezse bir tencerede pişen yemeği bazen bir çadırda kalmakta olan 20 'dan fazla kişi paylaşıyor. Su ihtiyaçlarını yan taraflarındaki evlerden karşılamıyorlar. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan misafirler, ellerindeki bütün kova ve büyük tencerelerle su almaya çalışıyorlar gideriyorlar.

Bu yüzden Süleyman Şah çadır kentin hemen karşısında kurulan  çadırlarda kalanların en büyük ihtiyaçlarından birinin de temizlik olduğu gözlerden kaçmıyor. Yaklaşık 70 çadırda  300 kişi kalıyor ve bunların % 30 hasta misafir kimlikleri olmadığı için Sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar ne zaman çadır kentte alınacağı ise bilinmiyor..

 

Hatta kimi hasta ilaç alacak parası olmadığı için çadırdan dışarı çıkamıyor Tuvalet  olmadığı içinde bayanlar dışarı çıkamıyor. Ben insanları ziyarette gittiğimde gördüğüm  tablo içiler acısı Süleyman şah çadır kentin güvenlikleri çadır kentin dışına çıkarak savaş mağdurlarına müdahale ediyor ben soruyorum onların görev alanından çıkması yasak değil mi bunların amirleri müdürleri yokmu  sorumluları yokmu  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Ödemiş de Minibüs uçuruma yuvarlandı: 3 ölü
Suriye ordusu  birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
Suriye ordusu birkaç saat içinde Afrin'e girecek iddiası
şanlıurfa urfa