Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Giriş Tarihi : 19-10-2014 17:11

Bonzai Terörü.!


Bugün sadece Türkiye gençliğinin değil dünya gençliğinin başına kabus gibi çöken Bonzai terörü hakkında sizlere bilgi aktarmaya ve konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanların verdikleri bilgiler doğrultusunda merak edilen sorulara cevap arayacağız.

 

Son bir yıldır adını sık sık duymaya başladığımız bonzainedir?Son derece öldürücü olmasına rağmen gençler neden bu illete rağbet gösteriyor?Diğer klasik uyuşturuculardan (Esrar,eroin,kokain)farkı nedir?Devlet neden caydırıcı ve önleyici tedbirler alamıyor?

 

Bonzai Nedir?

 

Esrara benzer etkilere neden olan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir.Uyarıcı madde üretiminde sıklıkla kullanılan bonzai ağacının yaprakları sebebi ile de bonzai adını almıştır.Bu uyarıcı madde genel olarak uluslararası polisiye literatürde ‘’ spice’’ adı altında tanımlandırılmaktadır. Bonzai solunum yoluyla alındığında, akciğerler tarafından anında emilerek kana karışır. Beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye başlar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafından emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak etkileri daha geç görülür.

 

Bonzai Kullanımı Neden Yayılıyor?

 

Gün olmuyor ki televizyonlardan bonzai nedenli ölüme rastlamayalım.Hangi haber programını izlesiniz Türkiye’nin farklı bölgelerinde krizi girmiş ya da can çekişen körpecik vücutlarla karşılaşıyorsunuz.14.15 yaşında bir çocuğun bu illeti nasıl temin edebildiği sorusu ise ayrı bir dramı ortaya koyuyor.Biz kendi çapımızda yaptığımız bir çalışma neticesinde şu kanıya vardık.Bonzai’yiinernet üzerinden bulup alma imkanınız var.Kanun da ki boşluktan yararlanan ölüm tüccarları farklı etki alanlarını öne sürerek söz konusu uyuşturucuyu “spice” adı altında pazarlayabiliyor.Temin edilmesi bu kadar kolay olan banzai’nin kullanılmasının yaygınlaşmasın da diğer bir etken ise fiatı.Okul,sinema,alışveriş merkezleri ve parklarda satışı yapılan bonzai 2,3 kr satın alınabiliyor.Gelir dağılımdaki eşitsizlik, eğitim sisteminin bozukluğu Bonzai kullanımını arttıran diğer bir nedendir.

 

Diğer Uyuşturuculardan Farkı Nedir?

 

Bonzaii diğer uyuşturuculardan ayıran en büyük etken temini ve fiatıdır.Kullanıcı söz konusu diğer uyuşturucuları internet üzerinden ya da sokaktan alabilme şansına sahip değildir.Ayrıca bulsa bile alabilecek maddi gücü olmayabilir.Bu nedenle kullanıcı kullanımı,temini ve alımı en basit olan bonzai ye yönelmektedir.Bonzai ani kalp durmalarına,şoka ve krize yol açması bakımından da diğerlerinden farklılık göstermektedir.

 

Bonzai Terörünü Önleme.!

 

Son dönemlerde çocuk cinayetleri işleyenlerin arasında Bonzai kullananların sayısı fazladır. Bu oran %70-%80 arasında gözükmektedir.Kullanıcı maddeyi kullandıktan hemen sonra şoka girdiğinden dolayı acil servislere ulaşma imkanına sahip değildir.

 

Yüzyılın belası olarak görülen banzai’yi önlemenin en önemli yolu caydırıcı yasaların çıkarılması ve önleyici fiili tedbirlerin alınması olmalıdır.Gerekiyorsa tespit edilen satıcılara en ağır ceza verilmeli,herokulun,sinemanın ve benzer yerlerin önüne 7/24 güvenlik görevlisi dikilmelidir.

 

Bonzai'nin önlenmesinde diğer sosyal ve kültürel tedbirlere gelince.Gençlerin, çocukların ve toplumların bilinçlendirilmesi şart. Bu konuda her düzeyde ve herkese eğitim verilmesi doğru bir yöntemdir. Ancak, Bonzai kullanımının önlenmesi daha doğru bir yaklaşımdır. Çocukları ve ergenleri spora yönlendirmek en önemli hedef olmalıdır. Bilindiği gibi spor koruyucu hekimlikte ve sağlıkta en önemli araçtır. Bağımlılığı önlemede ve çocukların sağlığını korumada sporun yerini anlatmaya gerek yoktur. Son olarak şunu hatırlatmakta yarar görüyorum.Şayet çocuğunuzun madde kullandığından şüphe duyuyorsanız hemen bir uzmana başvurun ve kan tahlili yaptırın.

 

ALLAH’a emanet olun..

 

 https://www.facebook.com/kenan.karatas.3511

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA