Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Giriş Tarihi : 22-01-2015 05:32

Hoşgörü Diyarı Kısas


Kısas,Şanlıurfa İlinin 13 km güney doğusun da yer alan ve çoğunlukla Türkmen/Alevi vatandaşlarımızın yaşadığışirin bir beldemiz idi.! 2013 Büyükşehir yasası ile birlikte belde statüsünden çıkarılan Kısasmerkez Haliliyeilçesine bağlı bir mahalleolarak resmi kayıtlara geçti.

 

Çevre köy komşularının Arapça ve Kürtçe konuşmasına rağmen asimile olmamakta direnen Kısas halkı,kültüründen ve dilinden ödün vermeden mütevazi  yaşamlarınısürdürmektedir.Dostlukların en güzelini bulabileceğiniz Kısas,Urfa’nın demokrasi beşiği ve hoşgörü mahallesi olarak ün yapmıştır.Samimi bir ortama sahip olduğumuz mahalle sakinleriyle sık sık bir araya gelip gündeme ilişkin sorunları masaya yatırırız.Neilginçtir,sürekli başka kesimlerin sorunlarını gündeme aldığımız toplantılarımızın bu hafta ki konusu Urfa-Kısas karayolu oldu.Arakadaşlar,Kısas’a en son ne zaman gittiğimi sordular,bende yazın dedim.”O zaman kalk yolumuzun yağmurdan sonra ki durumunu görmeye gidiyoruz” dediler.

 

Hani Kısas’abelki yüzlerce kez gitmişliğim vardır.Yolun ne kadar berbat ve dar olduğunu da iyibilirim.HattaKısaslı arkadaşlara da konuyla ilgili ”Kardeşim siz iktidara oy vermezseniz işte sizi böyle yollarda süründürürler” gibisinden takıldığım da olurdu.

 

Yola çıktık;

 

Aman aman…siz buna yol mu diyorsunuz.!Yav.. kardeşim 20 yıl önce çıktığım Nemrut dağının yolu bundan daha rahattı.İnanın karşıdan araç gelmemesi için içinizden dua ediyorsunuz.Şansımızkör ya,karşıdan ağır vasıtanın geleceği tutmazmı; kaç kaçabilirsen, olmadı sağa şarampole çekip duruyorsunuz.Kısas’a ulaşana kadar kaç defa durmak zorunda kaldık hatırlamıyorum.Eee.. sadece şarampole kaçmak durup beklemek sizi kurtarır mı zan ediyorsunuz, aynı zamanda iyi bir pilot ve cambazlık yeteneğinizin de olması gerekiyor.Çünkü yol yağmurdan sonra köstebek yuvasına ve hendek misali çukurlarla dolmuş.

 

Velhasıl 13 km’lik yolu yarım saatte anca gidebildik.Ulaşmasına ulaştık ta aklımda hep geri dönüş çilesi var.Ben rot balanstan filan vaz geçtim ”Sağ selim geri dönelimde Allah büyüktür diyorum” içimden.

 

Şimdi bu şehrin (eğer varsa) sahiplerine ve yöneticilerine sesleniyorum.Allah rızası için binin aracınıza geçin direksiyon başına ve Kısas mahallemizi ziyarete gidin.Haa.. korkmayın Kısas halkı misafirperverdir siz yollarını yapmasanız da yemeğinizi de çayınızı da ikram edeceklerdir.Geri dönüşte de sorumluluğunuz gereği kamuoyuna bir açıklama yapın.Bu arada sayın yetkili bürokratlar ve seçilmişler size bir vatandaştavsiyesi,giderken 4x4 ‘le gidin,neme lazım yolda kalırsınız filan sonra bana lanet okumayın.

 

Urfa’ya sahip çıkılması dileğiyle..Allah’a emanet olun.

 

 https://www.facebook.com/kenan.karatas.3511

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA