Advert
Advert
Advert
KEDİLER VE KÖPEKLER
Mustafa Mızrak

KEDİLER VE KÖPEKLER

Binlerce kez hamd olsun, ama iyi ama kötü şartlarda yaşasak da var olmak dünyaya bedel, dediğinizi çok net duydum.Bu nida biz İnsanlar için tabi. Bir sokak kedisine yâda köpeğine sormaya gerek yok. Fazlasıyla sadık ama kendilerini ifade edemeyen hayvanlarında birer canlı olduğunu cümle âlem biliyor. Bizler evimizde ya da dışarıda kavurucu sıcaklarla boğuşuyorken, düşününki sokak hayvanlarının halini. Bizler fellik fellik bir gölge ve serinlik için kuytu kuytu köşe ararken oda yetmezmiş gibi soğuk duş altında dakikalarca dururken sokak hayvanları ya sıcaktan kavrulur ya da dar kapalı betonlar üzerinde dilleri bir karış çıkmışçasına biçare bakarlar. Biz insancıklar buz gibi suyu kana kana içerken, onlar sokakta belki yıkadığınız halının suyunu, belki bulaşık suyunu beklide belediyeden arta kalan çamurlaşmış sularla susuzluklarını gidermekteler, ya da onu bile bulamayınca yine dilleri bir karış çıkmış olarak bakarlar. Biz insancıklar karnımızı doyururken onlar belki bizden arta kalan kokuşmuş küflenmiş yiyecekler yiyebiliyorlar, oda bulabilirlerse. Biz büyükler zannedersem hayvanların bakımı zor diye mi, veya onlarında bir canlı olduğunu unutup hemen tepkimizi gösteriyoruz. çocuklar bu kesimin içinde değil ve daha duyarlı.

 

 Çocuk eve gelir elinde bir yavru kediyle:

“Anne çok şeker bir kedi baksana şu surata, ne olur bakabilir miyiz?”

“Hayır, hayır sakın getirme tüy bırakır, ısrar etme o kedi eve giremez.”

Bir diğer çocuk:

 

“Anne balkona bir güvercin düşmüş kanadı yara aldığından uçamıyor ne olur balkonda bakabilir miyiz?”

“Kesinlikle olmaz hem bitiyle uğraşamayız ölürse günahı boynumuza girer.”Ve örnekler çoğalabilir.

 

Evet, eğer belediye öldürmediyse, onu aç susuz kapalı bir betona ölüme terk edecektir. Buda ayrıca insanlık dışı bir olay. Canlı olmanın duygusunu bilen biz insancıkları duyarlılığa çağırıyorum. Efendim önce biz insanların karnı doysun, hayvanlarımı düşüneceğiz? Diye bir düşünce olamaz. İnsanlar fakirde olsa konuşabilir ,isteyebilir, görebilir. Doğa nasıl ki çöp üretmiyorsa hayvanlarda bir fazlalık asla değil. (bitkiler suya –güneşe,İnsanlar yemeye- içmeye, Hayvanlar yemeye –şefkate) ihtiyaç duyar.

  En temiz canlıda birinci sırayı doğa ve içindeki bitkiler alır  ve ikinci sırayı ise hayvanlar alır ve malesef  hijyen olarak biz insancıklar son sıradayız.Biz hem kendimizi hem dünyayı (ozon tabakası)kirletecek kadar cüretkarız .Onlar havlayan kuduzlar olsalar da , bizler hem isyankar hem de en azılı vurucularız.Bunları bile bile  gördüğünüz başıboş hayvanları, hadi durmayın arayın belediyeyi BETON HAPİSHANELERİNDE hepsine  fazlasıyla yer var.

SEVGİYLE KALIN               

  Mustafa MIZRAK

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit