Advert
Advert
Advert
SEVGİ KUTSALDIR
Mustafa Mızrak

SEVGİ KUTSALDIR

İnsanı hayvandan ayıran özelliklerden biri de  zarif bir varlık olmasıdır. İnsan birçok şey yapabilir, ama bunu zarafetle, yapmalı... Nerede olursa olsun, iş, siyaset, sanat alnında yapıp ettiklerimiz, ürettiklerimiz, davranışlarımız zarif olmalı. Diğer insanları kırmamalı, üzmemeli, onlara zarar vermemeli. Bu önemli bir insani özellik, diye düşünüyorum..

           .. İnsan her şey den önce sosyal bir varlıktır,  başkalarıyla birlikte insanlığını yaşar.. Bu da onları görmek, ziyaret etmek ve bir araya gelmekle, meşveretle, hasbihal etmekle olur. Bu yüzden daima dostlarımızı, arkadaşlarımızı, yakınlarımızı ziyaret etmeliyiz. Ahlakta, dinde, yaşamda (sosyolojide) ziyaretin önemli bir yeri var. Örneğin “sılayı rahim” var dini kültürümüzde. Ayrıca  “gözden ırak olan, gönülden de ırak olur” diye bir söz var.  

            Unutmamalı ki, ziyaret bir aradanlığı getirir, bir aradanlık paylaşmayı..  Bu da en önemli insani etkileşimi sağlar. Sosyolojinin bütün meselesi biraradanlığı incelemektir. Bir aradanlık ziyafetle taçlanırsa daha güzel olur. İnsanlar, dostlar, arkadaşlar birbirine ikramda bulunmalı.          

            Aslına bakarsak cimrilik duygusu mertlikle birlikte var insanda. Tıpkı korkununcesaretle, öfkeninin sakinlikle ya da nefretin sevgiyle, acının mutlulukla siyam ikizleri gibi  birarada bulunması gibi. Biri diğerinden beslenerek büyür. Mertlik duygusu cimriliği kemirerek gürbüzleşir, o büyüdükçe cimrilik duygusu zayıflayıp küçülür. Bu da yapıla yapıla elde edilen bir davranım ya da alışkanlıktır. Davranış sonuçta yerleşir, alışkanlık olur, alışkamlık karektere dönüşür. Aristoteles boşuna “Karekter alışkanlıktır” dememiş..

            Bu förmülasyon bütün duygularımız için geçerlidir. Kimse doğarken cimri, korkak ya da hırsız veya katil vs doğmaz. Yaşamın pratiği içinde çevre, koşullar, aile, eğitim, arkadaşlıklar biçimlendirir insanı. Bir duygu ya da düşünce ya da istem zayıfladıkça diğeri güçlenir. Ve diyalektik olarak herşey zıddı ile kaimdir. Biri diğerini kenmirerek büyür, kemrilen küçülür; kemiren, beslenen büyür. O yüzden Yaşar Kemal’ın “Bütün kahramanlar korkakaktır” sözünü hep sevmişimdir. Yani kahramanlar da herkes gibi korkuya sahiptirler, ki bu gayet insani birşeydir, şartlar onları cesur yaptıkça korkuları küçülür gider bir köşeye siner.

 İyilikle kötülük de öyle. Bana göre pür iyi ya da pür kötü insan yoktur. İyilik ve kötülük bir arada var insanda. İyilik yukarı çıktıkça kötülük aşağı iner, kötülük yüzeye hakim olunca iyilik aşağı iner. Tıpkı bileşik kap sistemi gibi. Biri yukarı çıktığında diğeri aşağı iner. İşte dinlerin, kutsal kitapların, peygamberlerin, eğitimin, ailenin çabası insandaki iyi tarafı bulup ortaya çıkarmaktır. İyi insan yetiştirmektir. İyi insan meselesi bir inşaa meselesidir. Bazen iyi insan yetiştirmek için yola çıkanlar uyguladıkları yanlış yöntemler sonucunda kötü insanı, ya da insandaki kötülükleri kışkırtabilirler. O yüzden aslolan iyinin güzelle buluşmasını sağlamaktır. Akıl sahibi bir varlık olan insan yaşamı böyle anlamlandırabileceğini düşünmüştür. SEVGİYLE KALIN.

           

 

 

                                                                   Mustafa MIZRAK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit