Advert
Advert
Advert
 ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP
Mustafa Mızrak

ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP

Sokrates'in bu temel öğretisinde kendini bilmek arayışların başlangıcıdır. Üzerinde önemle durulması gereken  ve anlaşılması gereken bir konudur.

Sokrates, düşünmeden sorgulamadan yaşayan insanı basit insan olarak tanımlar. Dünyada olup bitenlere kayıtsız kalmayan, düşünen, sorgulayan insan ise bilge kişidir. Kendini Bil - me arayışına giren insansa bilgelik yolunda ilk adımı atmış olur.

 

 

Sokrates'e göre üç tür insan vardır.Birinci tür insan

Bilmediğini bilmeyen insan. Bütün kapılarını eliyle kapatıp uykuya dalmıştır. Uyuyan insan hiçbir şeyi öğrenip anlayamaz, bilip tanıyamaz, ancak geçireceği bir şokla uyanabilir.

 

İkinci tür insan

Bilmediğini bilen insan uykudan uyanarak eksiklini fark eden, kararlı bir şekilde eksikliklerini tamamlamaya arzulu ve uyanan insandır. Süreç içerisinde kendini geliştirip olgunlaşacaktır.

 

Üçüncü tür insan

Bildiğini bilen insan buna uyanık ve olgun-kamil insanda denebilir. Bildiğinin alimi bilmediğinin de talibidir. Çevresine ilgilidir. Düşünerek olayları yorumlamaya çalışır.

 Kendini bilmek ne bildiğini, aynı zamanda da, ne bilmediğini bilmek.

 

 

Burası önemli, çünkü ne bilmediğini bilmek insanın kendini tanımaya başlamasının ilk adımı. Ne bilmediğini bilmek, başka insanların ne bildiğini veya bilmediğini anlamak demektir. Başkalarının hatalarını ve kusurlarını görüp de kendimizin eksikliklerini görmeyişimiz yanılgı içinde oluşumuzdandır.  Kendimizi bildiğimizde ise bu bizi, gerçek insan olmaya götürecektir…

 

Eğer, insani değerlerden yoksun, bencil ve sahte benlerden oluşan kişiliklerin kölesi olmak istemiyor  ve de gerçekten, "Kamil" insan olmak istiyorsak, kendi üzerimizde bilinçli ve sürekli çalışarak yaşantımız için gerekli değişiklikleri gecikmeden gerçekleştirmeliyiz…

Bize düşen, kendimizi bilerek, ne bildiğimizi ve ne bilmediğimizi tartarak yaşamaya çalışmak olmalıdır.

                     SEVGİYLE KALIN.

 

                                                         Mustafa MIZRAK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit