Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Kenan Karataş (Siyaset Bilimci)
Giriş Tarihi : 24-08-2015 04:29

23 Ağustos Dünya Zaza Dili Günü

Son dönemlerde Zaza halkına yönelik dayatma,baskı ve asimilasyon girişimlerinin had safhaya ulaşmasıyla birlikte demokratik “var olma” mücadelesine yönelen Zazalar,toplam da 11 il olmak üzere  farklı ilçelerde de dernekleşerek (Zaza_Der) Zaza dilini ve kültürünü yaşatma anlamında faaliyete başlamışlardır. Ne acıdır ki legal ve demokratik girişimlerde bulunan Zaza kardeşlerimiz bazı gruplar tarafından “işbirlikçi” ya da “derin devlet”  gibi benzetmelerle suçlanarak  ırkçı ve faşizanca bir yaklaşımla karşı karşıya kalmışlardır.

 

Oysa Zaza dili ve kültür hareketi ırkçıların lanse ettiği gibi bugün değil 1970’ler de Ebubekir Pamukçu’nun öncülük ettiği demokratik bir hareket olarak ortaya çıkmıştır.Rahmetli Pamukçu’nun  ilk adımını attığı hareket bugün yeniden filizlenerek gün yüzüne çıkmaya başlamıştır.

 

İsterseniz rahmetli Ebubekir Pamukçu’nun kısa bir biyografisine bakalım.

 

Ebubekir Pamukçu 2 Nisan 1946 tarihinde Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Budaran Köyünde doğar. İstanbul eğitim enstitüsünü 1979 yılında bitirerek öğretmenlik yapmaya başlar.

 

1976’da İstanbul’da PİYA (birlik) yayınevini kurarak, toplumsal içerikli şiir yazmaya yönelir.1976 yılında siyasi nedenlerden dolayı işinden alınan Pamukçu çok sevdiği ülkesini 1983 yılında terk etmek zorunda kalır. Hayatına İsveç’de devam eden Ebubekir Pamukçu çok sevdiği anadili olan Zazaca dili üzerinde çalışma ve araştırmalar yapar.

 

1985’te AYRE isminde Zaza dili ve Kültürünü içeren aylık bir dergi çıkarır. 14 sayı olarak çıkan bu dergi yasadığımız yüzyılda Zaza dilini ve kültürünü işleyen yine kendi konusunda ilk dergidir. Daha sonra 1988 yılında yine PİYA adıyla yeni bir dergi çıkarır..Temmuz 1991 tarihinde yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata gözlerini yumar.

 

Zazana Dergisi ile Yeniden !

 

Ebubekir Pamukçu’nun çıkarmış olduğu PİYA ve AYRE dergisinden sonra uzun bir süre Zazaca dergi çıkmadı.Bugüne kadar kısa dönemli dergiler piyasaya sürülse de ne yazık ki kalıcı olamadı.Ancak 2011 yılında Diyarbakır Zaza_Der’in öncülüğünde çıkarılan ZAZANA dergisi halen yayın hayatını sürdürerek bir başarıya imza attı.

 

2009 yılında UNESCO’nun hazırladığı “Kaybolan Diller” adlı raporunda Zaza ana dilinin ilk üç sırada yer almasıyla birlikte duyarlı Zaza halkı dilini ve kültürünü yaşatmak adına tekrar harekete geçti. Yurtdışı temsilcilikleri de dahil olmak üzere Türkiye’de onlarca Zaza_Der (Zaza Derneği) kuruldu.Kısa bir sürede dernekler arasın da irtibat sağlanarak karar alma komisyonları oluşturuldu.

 

Yapılan son görüşmeler de Zaza Ana dili ile ilgili bir gün kutlanmasına karar verildi.Bu anlam da Diyarbakır Zaza_Der Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Büyüksayar’ın öncülüğünde 23 Ağustos 2015 tarihinde tüm Zaza_Der’ler Diyarbakır’da bir araya gelerek toplantı tarihi olan 23 Ağustos’un “DÜNYA ZAZA DİLİ GÜNÜ/HAFTASI” olarak kutlanmasına karar verildi. Organizasyon da emeği geçen başta Muş,Bingöl, Gerger ve diğer tüm Zaza_Der’ler le birlikte bireysel katılım gösteren duyarlı Zaza kardeşlerimizi kutluyor ve tebrik ediyoruz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA