Advert
Advert
Advert
LOBİ
Mustafa Mızrak

LOBİ

Bir yapının kapısından içeri girildiğinde görülen ilk boşluk.Otel, tiyatro gibi yerlerde girişe yakın geniş yer.

Kimi çıkar gruplarının temsilcilerinden oluşan topluluk.Evet  LOBİ’NİN sözlükteki anlamı kısaca bu.

                     Şimdi özetle LOBİ’LERİN işleyişine ve önemine değineceğim

Bu tanınmamaları bulunduğunuz şehre uyarlayabilir,o şehirdeki lobilerle mukayese edip artı ve eksileriyle karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

        

                                  Öyle kısaca birkaç sayfa yazı ile anlatılacak bir konu olmamakla birlikte kentin dinamiklerinin bu oluşun içinde büyük rolü olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

                           LOBİ’Sİ olmayan hiçbir kent ,hiçbir şehir yoktur.  Aidiyet oluşturulmamış sermayedarlar vardır.

                                 LOBİLER aynı zamanda ekonomik çıkarı için başkalarına zarar vermekten, gücünü başkalarını yok edinceye kadar kullanmaktan çekinmeyen bencil kapitalistler olabiliyor. İnsan insanın ilacı olabilirken aynı zamanda “insan insanın kurdu” da olabiliyor.

         Aidiyet duygusunun oluşumu her insanda aynı sahiplenmeyi oluşturmuyor.Sermayedarlar sadece kendi ekonomik kazançlarının uğraşında olmuşlar doğup büyüdükleri şehri çoğu kez hiçe saymışlardır. Yeteri kadar LOBİ sahibi olan kentlerimizde ifade ve aidiyet olgusunun oluşturamadık.

Anlatamıyoruz kendimizi, tüm dünya bizi yanlış tanıyor.Bu lobi işini beceremiyoruz. Halbuki Yahudi, İtalyan, Yunan, Arap, Ermeni lobileri çok etkin.

         Lobicilik siyasal karar alma mekanizmalarını etkilemek demektir. Bunu da karar alıcıların seçmenleri ve vergi mükellefleri yapar. Bunun dışında, bilgilendirme ve sempati ilişkileri gibi bazı dolaylı araçlar vardır.

         Bazı lobiler birer sivil toplum kuruluşu olarak çevre, kadın hakları, eğitim, tüketici hakları gibi belli bir alanda var olmaktalar. Bazıları toplumda sürmekte olan polemiklere odaklılar. Örneğin silah taşıma hürriyeti, kürtaj, dinsel eğitim taraftar veya karşıtları. Bazıları belli ortak özelliklere sahip seçmen gruplarını temsil ediyor eyaletin, bölgenin, meslek grubunun veya etnik grubun lobileri.Karar alıcı ve uygulayıcıların toplumun değişik kesimlerinin bilgi ve görüşlerinden yararlanması, topluma karşı daha duyarlı olmalarını beraberinde getirir.

                                               Kültürü oluşturan etkenlerden biri kimlik yada aidiyettir. Kimliğin nasıl bir şey olduğuna göz atarsak;

İlk olarak, kimlik (yada aidiyet) toplumsal bir olgudur. Toplumsal olmayan ortamlarda kimlik oluşmadığı gibi toplumsal olmayan varlıkların kimliklerinden de bahsedilemez. Kimlik edinme süreçleri kişinin kendi kendine gerçekleştirdiği süreçler olmayıp, başkaları ile beraber yada başkalarına karşı, dolayısıyla toplumsal bir çevrede oluşan süreçlerdir. Şehrinize sahip çıkın.Unutmayın kendi köyünüzde ekeceğiniz bir ağaç kendi köylünüze meyve yerecek kendi ailenize gölge yapacaktır. SEVGİYLE KALIN.

                           

                                                   Mustafa MIZRAK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe vericidır
 Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit
Isparta'da eğitim uçağı düştü 3 şehit