SİYASET
Giriş Tarihi : 14-10-2016 00:54   Güncelleme : 14-10-2016 00:54

Gap Bölgesinin ve İlimizin Sorunları Başbakana İletildi

Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ın daveti üzerine bölge milletvekilleri ile birlikte AK Parti Genel Merkezinde yapılan toplantıda söz alan ,Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ, GAP Bölgesinin ve İlimizin sorunları konusunda görüşlerini ifade etmiştir.(

Gap  Bölgesinin ve İlimizin Sorunları Başbakana İletildi

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA 


Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ın daveti üzerine bölge milletvekilleri ile birlikte  AK Parti Genel Merkezinde yapılan toplantıda söz alan ,Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali CEVHERİ, 
GAP Bölgesinin ve İlimizin sorunları konusunda görüşlerini ifade etmiştir.(14.10.2016)
Elektrik altyapısının çok zayıf olması nedeni ile Şanlıurfa’nın beklide terörden sonra en büyük problemi elektrik kesintileri ve elektrik talebinin karşılanamayışıdır. Elektrik altyapı sorunları yanında üstyapı, abonelik, fiyatlandırma ve yetkili şirketin katı uygulamaları sıkıntıları artırmaktadır. Özellikle tarımsal sulamada elektrik kesintilerinden dolayı çiftçilerimiz çok mağdur olmaktadır. Sağlıklı bir elektrik hizmetinin sunulabilmesi için elektrik altyapısının yenilenmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir.
(Şanlıurfa Havaalanından Kıbrıs’a uçak kaldırılması) İlimizden Kıbrıs’a giderek okuyan yaklaşık 15.000 civarında öğrenci bulunmaktadır.  Bu öğrenciler sayesinde Kıbrıs küçük bir Şanlıurfa olma yolunda ilerlerken, bu gençlerimiz ulaşım noktasında Kıbrıs’a gidebilmek için önce Adana’ya gitmek zorunda kalmaktadır. Bu aynı zamanda öğrencilerimize büyük bir maliyet yüklemektedir. Şanlıurfa ile Lefkoşa arasında karşılıklı uçak seferlerinin başlaması müjdesi, gençlerimiz ve ailelerin büyük bir beklentisidir. Öğrencilerimizin bu mağduriyetinin giderilebilmesi gerekmektedir. Bunun için talebimiz Şanlıurfa’dan Lefkoşa’ya uçak seferlerinin başlatılmasıdır. 
(Sınır Güvenliği) Özellikle Kobani olaylarının başlamasından sonra Şanlıurfa-Suriye sınırında ciddi bir güvenlik zafiyeti oluşmuş; uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı artmıştır. Şuanda alınan tedbirlerle sınır geçişleri kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu vesile ile sınır güvenliğini artıracak tel örgü ve duvarın yapımı süratle tamamlanmalı ve mutlaka aydınlatılmalıdır. Çünkü Kobani hadisesinden sonra ilimizde uyuşturucu kullanımı önemli bir sorun olmuştur.
(Eğitim) Şanlıurfa’da ortaöğretimde 614.000 öğrencimiz ve 56.000 misafir (Suriye’li) öğrencimiz bulunmaktadır. Yine bunların haricinde 75.000 civarında Suriyeli öğrenci eğitim kapsamı dışında kalmıştır. Tüm misafir öğrencilerin Türkçe başta olmak üzere, Türk milli eğitim müfredatına göre eğitim verilmesi gerekmektedir. İleride bu insanların kendi vatanlarına dönmeleri halinde, daha iyi ve kaliteli iletişim kurmamıza, sanayiden ticarete kadar her alanda, birlikteliğimizi sürdürmemizi sağlayacaktır. Bu kardeşliğimizi pekiştirecek ve artıracak,hem kültür birliktelimizi sağlayacak ve hem de 2 ülke arasında özellikle sınır ticaretini artıracaktır.
 (TOKİ) 1.930 bin il nüfusu ve 500 bin Suriyeli mülteci nüfusu ile yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusu ile mega kent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Şanlıurfa aynı zamanda Türkiye’de nüfus artışı en yüksek il olup, huzur kenti olmasından dolayı ciddi bir göç almaktadır. Bundan dolayı, konut ihtiyacı çok fazla olup, kiralarda çevre illere göre daha yüksektir. Bundan dolayı, özellikle dar gelirli ailelilere yönelik TOKİ vasıtası ile konut üretilmesi gerekmektedir.
(Sulama Projeleri) Şanlıurfa GAP’ın merkezinde olması ve bereketli topraklara sahip olması nedeni ile önemli bir tarım potansiyeline sahiptir. Şuanda Şanlıurfa’da sulanabilir arazilerin ancak %28’i kamu eliyle sulanabilmektedir. Sulanmayan arazilerin sulamaya açılması ile hem atıl duran alanlar değerlendirilecek, hemde işsizliği azaltma noktasında ciddi bir adım atılacaktır.  Aynı zamanda Şanlıurfa’da çok ciddi bir genç nüfusa sahip olup,işsizlik oranı %17’lerde seyretmektedir. Hem işsizliği azaltma ve hemde mevsimlik tarım işçiliğinden dolayı dışarı çalışmaya giden nüfus Şanlıurfa’da kalacaktır.
(Kırsal Altyapı) Büyükşehir yasasından sonra kırsalda bulunan köylerimiz mahalle statüsüne getirilmiş ve bu mahallerimizde her türlü hizmetin götürülmesi gerekmektedir. Hizmette eşitlik ve adaletin sağlanması içinde elzemdir. Şanlıurfa 19.451 km2 yüzölçümü, 13 ilçesi, mezralar hariç 1160 köy ile hala çok önemli bir kırsal potansiyele sahiptir. Dolayısıyla bütün bu kırsal mahalleler eğitimden, sağlığa, içme suyundan, yol ve kanalizasyona kadar bütün bu hizmetlerin götürülmesi gerekmektedir. Bundan dolayı gerek kırsal nüfusun yerinde tutma ve gerekse insanımıza kaliteli bir yaşama çevresi sunma açısından yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, 500 binin üzerinde ki Suriyeli nüfus da, belediyelere her yönden önemli bir yük getirmektedir. Kırsal altyapı ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için mali yönden belediyelerin güçlendirilmesi gerekmektedir.