SİYASET
Giriş Tarihi : 19-10-2016 11:31   Güncelleme : 19-10-2016 11:31

Ayhan OHAL ve KHK' larla ilgili TBMM Konuşması

Tabii, Türkiye'de 15 Temmuzda çok kötü bir süreci, zamanı yaşadık, bu hepimizin kabulü. Melanet bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık fakat ondan sonra gelişen gelişmeler ve bu darbe girişimiyle murat edilen uygulamaları katbekat artıran uygulamalarla ve pratiklerle de karşı karşıya kaldık. Yani deyim yerindeyse darbeden daha beter bir darbe sürecini hepimiz şu anda geçtiğimiz zaman içerisinde yaşıyoruz.

Ayhan OHAL ve KHK' larla ilgili TBMM Konuşması

 

Denilebilir ki: "Çok kasvetli, çok karanlık zamanlardan geçiyoruz." Bu kasvetli ve karanlık zamanları daha da karartan bir siyasal akıl, siyasal zihniyet bu darbe sürecini kendince gerekçe yaparak, toplum üzerine bir karabasan gibi, bir kabus gibi çökerek toplumda bütün yaşam alanlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Kamusal alan felç edilmekte, eğitim iş kolu dâhil olmak üzere birçok iş kolunda bir tasfiye operasyonu her geçen gün artarak devam etmektedir. Daha yakın zamanda, 6 Eylül tarihinde, eğitim iş kolunda örgütlü EĞİTİM-SEN sendikasına üye olan 11 bin 294 kişi açığa alındı ve bu açığa alınmanın gerekçesi de yasal ve anayasal haklarını 29 Aralık tarihinde bir günlük iş bırakma vesilesiyle kullandıkları içindir. Dolayısıyla, demokratik haklarını kullanan, özgürlükten gelen, sendikal hak ve taleplerinden gelen haklarını kullanan insanlar OHAL rejimi gerekçe gösterilerek tasfiye edilmektedir. Yani, bu tasfiye süreci darbeye karşı yapılan tasfiye ve darbeye karşı bir mücadele olmaktan ziyade toplumsal muhalefeti ortadan kaldıran, AKP iktidarına karşı muhalefet yürüten tüm kesimlere yönelmektedir.

Şu yapılmaktadır, "Darbeye karşı ben de darbe yaparım." denilmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir uygulamayla karşı karşıyayız. Dünyanın hiçbir yerinde darbeye karşı darbeyle cevap alınamaz. Darbeye karşı hukukun ortadan kaldırılarak, demokratik hak ve özgürlüklerinin çiğnenerek, yok edilerek mücadele edilmesi de mümkün değildir.

Bugün eğer darbe bir tezse, eğer darbe bir gerçeklikse darbeye karşı en kesin, en sonuç alıcı yöntem de demokratikleşmedir. Dolayısıyla yapılması gereken şey demokrasinin önündeki engelleri ortadan kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten politikaları hayata geçirmektir; bunun dışında yapılan şey toplumda müthiş derecede bir bunalıma, toplumda müthiş derecede bir güvensizliğe yol açmaktadır.

Gün geçmiyor ki toplumsal bunalım, sosyal olaylar artmıyor olsun. Toplum âdeta paranoyaklaşmış bir durumda. Yarına dair insanlarda müthiş derece bir güvensizlik var. İnsanlar birbirine karşı büyük bir güvensizlik beslemektedirler ve bu da ileride telafisi mümkün olmayacak büyük travmalara yol açmaktadır.

Tüm bunları siz kendi iktidarınızı tahkim etmek için ve kendi iktidarınızın, belli bir azınlığın güvenliği ve belli bir azınlığın refahı için yapmak durumundasınız ve bunu yapıyorsunuz aslında. Tüm bunlar -bugün, belki AKP iktidarda olduğu için kendisine dokunulmayacak gibi görüyor ama- ileride toplumun geleceğini de kurban edecek, toplum geleceğini de ortadan kaldıracak uygulamalardır. Yani bugün, cemaate karşı olduğunu söyleyerek demokrasiyi savunma iddiası tamamen doğru değildir. Demokrasi savunulmuyor; demokrasi, demagojik birtakım laflarla, demagojik birtakım söylemlerle aslında katlediliyor.

Yapılması gereken, demokrasiye güçlü bir şekilde, demokrasiyi kurumsallaştıracak bir şekilde sahip çıkmaktır. Aksi takdirde faşizm kurumsallaştırılarak darbeye karşı mücadele yürütülemez. Kamu alanı tasfiye edilerek darbe ortadan kaldırılamaz. Toplumsal muhalefet ortadan kaldırılarak darbeyle mücadele edilemez. Bugün, AKP'deki milletvekillerinin de bu konuda uyanık olması gerekiyor. Tüm Türkiye'nin geleceği karartılmak isteniliyor. Tüm Türkiye'nin geleceği bu yöntemle ortadan kaldırılmak isteniliyor. Yani uyguladığınız yöntem, mevcut olan hastalıklarla mücadele edecek bir yöntem değildir, hastalıkları daha fazla artıracak bir yöntemdir.Dolayısıyla, yapılması gereken şey bu yanlıştan bir an önce vazgeçip demokrasiye sarılmaktır.

 

                                                                                                                       İbrahim AYHAN

HDP Şanlıurfa Mv.