ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 21-10-2016 14:39   Güncelleme : 21-10-2016 14:39

Iraklı güçler Musul’a yaklaştı ancak 1 buçuk milyon sivil tehlikedeler

CUMA MIHEMED Musul operasyonu 5. gününe girerken Iraklı güçler kentin doğusunda büyük başarılara imza attı. Ancak bir buçuk milyon Musullu sivilin geleceği tehlike altında.roja-cara-ji-sere-musile-1

Iraklı güçler Musul’a yaklaştı ancak 1 buçuk milyon sivil tehlikedeler

Iraklı güçlerin Musul ve Ninova’ya başlattığı operasyon 5. gününde. Şimdiye kadar DAIŞ çeteleri herhangi bir direniş sergilemedi. Genel tahminlere göre Musul’daki savaş kent merkezinde daha şiddetli hale gelecek ve o da yakın bir zamanda gerçekleşecek.

 

Musul kent merkezine 15 km kaldı

 

Diğer yandan Irak özel kuvvetleri, kentin doğusunda bulunan Bertele kasabasını çetelerden temizledi. Bertele kasabası ile Musul kent merkezi arasında 15 km mesafe bulunuyor ve buranın kent merkezine en yakın nokta olduğu belirtildi.

 

Operasyonun ortak komutanlığına göre, ilk gün DAIŞ çetelerine ait 22 adet bomba yüklü aracın imha edildiği belirtildi. Ayrıca çatışmalarda 83 çetenin öldürüldüğü ve 94 mayının ve 12 doçka teçhizatlı aracında etkisiz hale getirildi ifade edildi.

 

Iraklı güçler diğer yandan Qeyara kasabasının kuzeyinden Musul’a doğru 30 km ilerleme kaydetti. Operasyonu yöneten komutanlara göre Qeyara bölgesinde kurtarılan köylerin stratejik önemi olduğu belirtildi.

 

Musul’da 6 bin çete bulunuyor

 

DAIŞ çetelerinin kentten kaçtığı yönündeki haberlere rağmen kentte 6 bin civarında çete olduğu söyleniyor. Diğer yandan bir çetebaşının kentten kaçtığı bilgisi de paylaşıldı. Kentte kalan çetelerin yabancı uyruklu olduğu ve kenti terk etmek için sivil kılığına girmiş olabileceği tahmin ediliyor.

 

Bir buçuk milyon sivilin geleceği tehdit altında

 

Operasyonun başlamasıyla beraber az sayıda Musullu Rojava topraklarına geçiş yaptı. Ancak kentte bulunan bir buçuk milyon sivilin bölgede mahsur kaldığı ve çetelerin çemberinde olduğu belirtildi.

 

DAIŞ çetelerinin insanlık dışı uygulamaları herkes tarafından biliniyor. Kaderleri DAIŞ çetelerinin elinde bulunan bir buçuk milyon sivil, büyük tehlike altında bulunuyor.

 

BM, gelecek haftalarda 200 bin sivilin Musul’dan çıkacağını duyurdu. Ancak uluslararası kamuoyu göçmenleri karşılama konusunda karışıklık yaşıyor.

 

Siviller infaz ediliyor

 

Bazı göçmen raporlarında yer alan ifadelere göre DAIŞ çeteleri, Iraklı güçlerle işbirliği yaptığı gerekçesiyle Musul köylerindeki bazı sivilleri infaz ediyor.

 

Bazı gözlemcilere göre, en zorlu süreç Musul’un kurtarılmasıyla başlayacak. Sebep olarak ise, operasyonda çok sayıda tarafın yer alması gösteriliyor. Çünkü bu taraflar kentin kurtarılmasının ardından kendi çıkarlarını ve politikalarını gerçekleştirmeye çalışacak.

 

Musul operasyonunun 5. gününde, Iraklı güçlerin üç koldan gerçekleştirdiği operasyonda onlarca köy kurtarıldı. Irak Başbakanı Haydar El-Ebadi düzenlediği basın toplantısında güçlerinin tahmin edilenden daha hızlı ilerlediğini kaydetti.

 

ANHA