GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-10-2016 22:47   Güncelleme : 22-10-2016 20:27

Karaköprü Nar Etkinliği Yapıldı

Karaköprü Belediyesi ev sahipliğinde Nar Tanıtım Günleri etkinliği düzenlendi. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşundan sonra etkinlik başladı . Etkinliğe katılanlar Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli,Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Kılıç, Tkdk il koordinatörü Dr.Sadık Yetim.il Ticaret müdürü Nazan Aygün , Gap Ekoder Genel Başkanı Medet Abbasoğlu, Şander Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Erdem ,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Velit Tatlı Pınar , DGRV Türkiye Temsilciliğinden Koordinatör Ifakat Gürkan ,Prof Dr. Salahattin Kumlu Eğitim Koordinatörü, Arzu Akalın Eğitim Koordinatörü ve Gazeteci Abdullah Yiğit Avrupa Gazeteciler Derneği Gaziantep il Temsilcisi,Gap Bölge Kalkınma İdaresi Yetkileri ,Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kaya ve çok sayıda Şanlıurfa ve il dışından konukların katılımı ile ilk defa karaköprü nar etkinliği yapıldı .

Karaköprü Nar Etkinliği Yapıldı

ABDULLAH YİĞİT –ŞANLIURFA 


Karaköprü Belediyesi ev sahipliğinde Nar Tanıtım Günleri etkinliği düzenlendi. İstiklal Marşı ve Saygı Duruşundan  sonra  etkinlik başladı .


Etkinliğe katılanlar  Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli,Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Kılıç, Tkdk il koordinatörü Dr.Sadık Yetim.il Ticaret müdürü Nazan Aygün , Gap  Ekoder  Genel Başkanı Medet  Abbasoğlu, Şander Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Erdem ,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Velit Tatlı Pınar , DGRV Türkiye Temsilciliğinden Koordinatör Ifakat Gürkan ,Prof Dr. Salahattin Kumlu Eğitim Koordinatörü, Arzu Gözel  Eğitim Koordinatörü ve Gazeteci  Abdullah Yiğit Avrupa Gazeteciler Derneği Gaziantep il Temsilcisi,Gap Bölge Kalkınma İdaresi Yetkileri ,Ziraat Odası Meclis Başkanı Ali Kaya ve çok sayıda Şanlıurfa ve il dışından konukların katılımı ile ilk defa  karaköprü nar etkinliği yapıldı .
katılım cok olduğu  etkinlikte   En Güzel Nar secimi ve En Güzel Nar Fotoğrafı Secimi Yapıldı .


Gap  Ekoder Genel Başkanı Ecz. Medet  Abbasoğlu  konuşmasında ise 2004 yılında  buyana Gap Ekolojik Tarımsal Kalkınma Derneği Başkanlığını Yürütüyorum  .bügüne kadar Gap idaresi İle birlikte  Şanlıurfada Organik Nar Meyveciliği projesi yürüyoruz .birçok sorunla karşılaştık ,bunlardan en önemlisinin Çiftçiler arasında örgütleme ve pazarlamada yaşanan sorunlar olduğunu tespit ettik.

Gümrük ve Tarım Bakanlıklarımızı ziyaret ederek sorunlarımızı ileterek  kendilerinin bu sorunu çözmemize nasıl yardımcı olacakları ile ilgili görüşlerini aldık,bu çalışmaların sonucundada Gümrük Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüz ve Alman Kooperatif Birliği Temsilciliği ile bir etkinlik düzenlemeye karar verdik.

Bu düşüncemizi Karaköprü Belediyemiz,Gap Kalkınma İdaresi,Karacadağ Kalkınma Ajansı  v.b .kurumlarla paylaşarak  çalışmalara başlattık ve bugün  buradayız  bu etkinliklerin şanlıurfamızda Nar İçin yeni bir sayfa açması dileklerimle  tüm katkı emeği olan kurum ve kuruluşlarımıza sonsuz Teşekkürlerimi ve saygılarımı  arz ederim.

Açılış Konuşmasını   Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli Yaptı yaptığı Konuşmasında Şunları Söyledi  :  Bu etkinlikteki hedeflerinin Karaköprü'nün simgesi olan Nar meyvesini ön plana çıkarmak olduğunu söyledi.
Karaköprü'nün simgesi olan Nar meyvesinin ön plana çıkartılması amacıyla Karaköprü Belediyesi ev sahipliğinde 'Nar Tanıtım Günleri' düzenlendi. Gap Tarımsal Eğitim Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte 'Kooperatif Girişimciliği' eğitimi de verilirken,  'En İyi Nar Fotoğraf Yarışması' da düzenlendi. Dereceye giren fotoğraflara ödüllerini ve katılımcılara plaketlerini Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli verdi. Başkan Baydilli, etkinliğin pastasını da keserken, misafirlere nar suyu ikram etti. Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Nar tanıtım etkinliği gerçekleştirmedeki amaçlarının Şanlıurfa'da sadece arpa, buğday gibi tarımsal ürünlerin değil nar meyvesinin de yetiştiğini gösterdiklerini dile getirdi.


Başkan Baydilli, "Biz de Karaköprü'de bin 300 tane nar fidanı diktik. Bu tabi ki yeterli değildir. Önümüzdeki yıl hedefimiz Karaköprü'de daha büyük bir nar etkinliği yapıp narı Şanlırfa'da hak ettiği yere getirmektir. Bu etkinlikte katkısı olan tüm kurum kuruluş ve kişilere katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz" dedi. 


Karaköprü Belediyesi ev sahipliğindeki etkinliğe  Gap  Ekoder,  GAP Bölge Kalkınma İdare, il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı  gibi kurumlar da destek verdi. 
En Güzel Nar secimi ve En Güzel Nar Fotoğrafı Seciminde dereceye girenlere cumhuriyet altını takdim edildi .
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve beraberindeki heyetle proğram sonrası  dereceye giren nar ve fotoğrafları tek tek ziyaret ederek incelemelerde bulundular.


Şanlıurfa pastacaılar derneği Tarafından yapılan devasa nar süslemeli pasta üzerinde karaköprü belediyesi  yazılı  pastayı Belediye başkanı Metin Baydilli ve beraberindeki heyet ile bıcakla kestiler .
Gelen konuklara nar şerbeti ,nar pekmezi ,ilçeyi tanıtımı yapılan  börüşürler dağıtımı yapıldı .