Siverek
Giriş Tarihi : 31-10-2016 15:15   Güncelleme : 31-10-2016 15:15

Siverek'te tarihi evin açılışı yapıldı

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi’nde belediye tarafından tarihi yapıların korunması ve restore edilmesi projesi kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın hibe desteği ile restore edilen tarihi Hummanlar evinin açılışı yapıldı.

Siverek'te tarihi evin açılışı yapıldı

Evin açılışı nedeniyle düzenlenen törene; Siverek Kaymakamı Vural Karagül, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, bürokratlar, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Tarihi yapılara sahip çıktıklarına dikkat çeken Belediye Başkanı Resul Yılmaz, tarihi yapıların kentin hafızası olduğunu belirterek, "Buralara sahip çıkmak temel görevlerimiz arasındadır. İlçemizde koruma altına alınan tarihi yapılarımızı restore ederek gelecek nesillere aktarmaktır vazifemizdir. Belediyelerin olmazsa olmaz çalışmalarının yanında sosyal, kültürel ve tarihi belediyecilik anlayışındayız, bundan sonra bu tür projeleri gerçekleştireceğiz. Uzaklaştığımız geleneklerimizin bir kısmını bu tür eser ve projelerle yaşatma imkanını elde ediyoruz" diye konuştu.


Açılışı yapılan tarihi evin aynı zamanda kadınların ürettiği eserlerin pazarlanacağı çarşı olarak da kullanılacağı belirtildi.