KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 14-11-2016 15:34   Güncelleme : 14-11-2016 15:34

Şanlıurfa'da organik zeytinler tezgahlarda

SABAH kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan organik yeşil zeytin Şanlıurfa'daki tezgahlarda yerini aldı. İlk ürünlerin yer aldığı tezgahlarda 15 çeşit zeytin, kilosu 4 ile 12 lirada satılıyor.

Şanlıurfa'da organik zeytinler tezgahlarda

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yeşil zeytin hasadının başlamasıyla birlikte Şanlıurfa'nın birçok yerinde zeytin tezgahları kurularak satışları başladı. 15 ayrı zeytin çeşidin satıldığı tezgahlarda çizilme ve kırılma şekline göre 4 ile 12 lira arasında değişen fiyatla alıcı buluyor.

Bu yıl zeytin üretiminin diğer yıllara göre kuraklık nedeniyle düşük olduğunu ifade eden Zeytinciler Odası Başkanı Mustafa Ölmez, zeytinin tüketiminin yıllık olduğunu, bu nedenle iki ay içinde satış yaptıklarını söyledi. Sofralarda tüketilen zeytinlerin kaliteli ve organik olması gerektiğine dikkat çeken Ölmez, şöyle dedi:

"Bu yılki kırmalık ve yeşil çizik zeytin hasadı başladı. İşlenmiş zeytinlerin kilosu 4 ile 12 lira arasında tezgahlarda satılıyor. İri taneli olan yeşil zeytinler sofralık küçük taneli olanlar ise kırma zeytin olarak işleniyor. Bizim tezgahlarımızda 15 çeşit zeytin bulunmaktadır. Şanlıurfa'da en çok tüketilen zeytinlerin başında Halhallı, Eğri Burun, Derik, Gemlik ve Nizip cinsi zeytinleri tüketiliyor. Bu günlerde satışlarımız oldukça iyi gidiyor, günlük olarak ben 200 kilo civarında zeytin satıyorum."

DHA