KADIN
Giriş Tarihi : 27-11-2016 17:18   Güncelleme : 27-11-2016 17:18

'Mirabel Kardeş'ler dünyanın dört bir yanında yaşıyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun çağrısıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelen kadınlar, "Laiklik ve özgürlüğümüz için direnecek, kadın cinayetlerini durduracağız" dedi.

 'Mirabel Kardeş'ler dünyanın dört bir yanında yaşıyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 25 Kasım etkinlikleri kapsamında "Laiklik ve özgürlüğümüz için direnecek, kadın cinayetlerini durduracağız" şiarıyla  Kadıköy Beşiktaş İskelesi'nde basın açıklaması düzenledi. "Laiklik ve özgürlüğümüzden vazgeçmeyecek, kadın ve çocuk düşmanlarına direneceğiz" pankartının açıldığı eylemde, "Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz" ve "Çocuk istismarına sessiz kalmıyoruz" dövizleri ile erkek şiddeti sonucu katledilen kadınların fotoğrafları taşındı. Sık sık "Asla yalnız yürümeyeceksin" ve "Kadın cinayetlerini durduracağız"  sloganlarının atıldığı eyleme katledilen kadınların aileleri ile çok sayıda kadın katılırken, çevredeki yurttaşlar da eyleme alkışlarla destek verdi.

'YARIM KALAN ANALARA SELAM OLSUN'

Eylemde erkek şiddeti ile katledilen Yağmur Önüt'ün annesi Sevgi Önüt, cinsel istismar ve saldırının bir insanı yaşarken katletmek anlamına geldiğini belirterek, "Katili aklamaya çalışmak susmak ve bu suça ortak olmaktır.Yarım kalan analara selam olsun” şeklinde tepkisini dile getirdi.

'ÇOCUKLARIN ÖRSELENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Açıklamayı yapan KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise, kadına yönelik şiddette karşı kararlı oldukları için meydanları bırakmayacaklarını vurgulayarak, 25 Kasım'da diktatörlüğe karşı özgürlük mücadelesi veren Mirabel Kardeşler'in dünyanın dört bir yanında yaşar hale geldiğini dile getirdi. 

Yapılan konuşmaların ardından kadınlar çocuklara dair iyi dileklerde bulunarak beyaz balonlar uçurdu. 

dihaber.org