GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2016 09:46   Güncelleme : 28-11-2016 11:11

URFADA SAVAŞ AĞIR BİR GÜNAH PANELİ VE RESİM SERGİSİ YAPILDI

Katılanlar ise Türkiye `nin En büyük Aşiretlerinden Bucak Aşiretinin Hayır sever Hanım Ağası Zeynep bucak yani Ekonomist Çiftci Mehmet Fatih Bucak `ın Annesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftci `nin Eşi Sema Çiftci , Nevali Hotel Yönetim kurulu Başkan Vekili İş Adamı Çetin Aslan , Tes İş Sendikası Şanlıurfa İl Baş Temsilcisi Paşa Hamidanoğlu, Yalova kent konseyi başkanı , Türkiye nin seckin 70 Ressam sanatcısı,Aralarında Şanlıurfalı ressamlarında bulunduğu , çok sayıda Şanlıurfalı izleyiciler katıldı.

URFADA SAVAŞ AĞIR BİR GÜNAH PANELİ VE RESİM SERGİSİ YAPILDI

ABDULLAH YİĞİT –ŞANLIURFA 


Ulekad , Kamer vakfı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi,IMPR ın ortaklaşa düzenlediği "Savaş Ağır Bir Günah "Resim Sergisi ve Sempozyum organizasyonu  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Konferans Salonunda yapıldı .


Katılanlar ise  Türkiye `nin  En büyük Aşiretlerinden Bucak Aşiretinin Hayır sever  Hanım Ağası Zeynep bucak  yani Ekonomist Çiftci Mehmet Fatih Bucak `ın  Annesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftci `nin Eşi Sema Çiftci ,  Nevali Hotel Yönetim kurulu Başkan Vekili İş Adamı Çetin Aslan , Tes İş Sendikası Şanlıurfa İl Baş Temsilcisi Paşa Hamidanoğlu, Yalova kent konseyi başkanı  , ve  Türkiye nin seckin 70   Ressam sanatcısı,Aralarında  Şanlıurfalı ressamlarında bulunduğu , çok sayıda Şanlıurfalı  izleyiciler katıldı.
Sempozyum yapıldı ve 70  resim sanatcısının katıldığı “ Dikenli Sarmaşıklar” Karma Resim sergisinin  açılışı yapılarak büyük ilgi gördü. 

Sempozyuma  katılan  panelistler ise Şanlıurfalı  İş Kadını Essum Aslan, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Cem Özer, Düzce Üniversitesi Göğ. Hast. Öğr. Üy. Prof. Dr. Peri Arbak, ULEKAD Baş. Yardımcısı Dr. Birsen OCAKLI, Harran Ün. Göğ. Hast. A.B.D Öğr. Üyesi Yrd.Doç. Dr. Zafer Sak, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Arda, Fatoş Abla Kolejleri Yönetim Kur. Baş. Fatma Özyurt, Şanlıurfa KAMER Vakfı Temsilcisi Gülseren Kaplan, Ceylanpınar Devlet Hastanesi Dr. Şerif Kurtuluş, ULEKAD Sanat Danışmanı ve Kreatör Esma Bayraktar, İnsani Yardım Uzmanı Nuran Kızılkan,  Psikolog  IMPR Humanitarian Taiba Najjar,
Panel  sonrası   panelistlere  plaket takdim edildi. 


Şanlıurfalı  İş Kadını Essum Aslan ` nada  yılın en  başarılı iş kadını ödülünü  çalışmalarından dolayı  plaket verildi.

Ulekad Yönetim Kurulu Başkanı Hüzün Yücel ve  Kamer Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Gülseren Kaplan ın ortak  Basın Açıklaması ise şudur : 
 “Suriye’de Mart 2011’de başlayan ve giderek yayılan iç savaş nedeniyle yaklaşık 3 milyon Suriyeli Türkiye’ye sığınmış durumdadır. Erkekler çatışmalarda hayatlarını kaybetmiş, kaybolmuş ya da savaşmak için Suriye’de kaldıkları için gelenlerin büyük çoğunluğu kadınlar, çocuklar ve yaşlı erkeklerdir. Güncel rakamlara göre Türkiye’ye gelen sığınmacı sayısı 3 milyon 200 bin kişiye ulaştı. 


Bu durumda savaş sadece Suriye’yi ya da Suriyeliyi değil, tüm insanlığı etkiledi. Ne yazık ki yaşanan bu insanlık dramı karşısında dünya duyarsız kaldı, sığınmacılara sırtını döndü ve Türkiye’yi yalnız bıraktı. 
Bu amaçla ULEKAD ve KAMER  Şanlıurfa  Vakfı Temsilciliğinin ortaklaşa hazırladığı “Savaş Bir Günah” Konulu Sempozyum ve “ Dikenli Sarmaşıklar” Karma Resim Sergisi düzenleyerek savaşın ağır tahribatına sanat ve birbirinden ünlü sanatçılarımızla karşı durmak istedik. Yönetmen Orhan Cesur imzalı “Savaş ağır bir günah” kısa metraj tema filmi ile Suriyeli sığınmacıların yaşadığı dramı dile getirdi. Birbirinden ünlü ressamlar ve Türkiye’nin değişik illerinden akademisyenlerin katıldığı “Savaş ağır bir günah” konulu sempozyuma ünlü sinema oyuncusu Cem Özer’de katıldı.. Bu savaşın bir an önce bitmesi Ve yaşanan insanlık dramlarının son bulması için medeniyetlerin beşiği ve peygamberler şehri Şanlıurfa’dan tüm dünyaya barış için haykırıyoruz.” 


Proğramıza  katılanlara tek tek teşekkür ediyoruz Şanlıurfa merkezde ilk defa böyle bir etkinlik yapmaktan cok mennun olduk  Şanlıurfa ili peygamberler şehri olarak medeniyetlerin merkezi olduğu için sanat severlerimiz  Şanlıurfa ilini kaldığı süre içinde  kültürünü örf ve adetleri öğrenmiş olduğunu ifade ettiler .

Proğram sonrası   katılımcılara tek tek  teşekkür belgesi ve plaketleri takdim edilerek hatıra  toplu resim cekilerek son buldu.