GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2016 16:03   Güncelleme : 06-12-2016 16:03

Şirvan’da mağdur aileleri Ciner grubuna suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor

Şirvan’daki maden ocağında meydana gelen iş cinayetinde 12 işçinin cenazesine ulaşılırken, toprak altında kalan 4 işçi için arama- kurtarma sürüyor. İşçilerin yakınları şirket hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

 Şirvan’da mağdur aileleri Ciner grubuna suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor

Siirt’in Şirvan ilçesi Maden köyünde 17 Kasım’da Ciner Grubu’na ait Park Elektrik Şirketi’nin işlettiği Türkiye’nin en büyük bakır maden sahasında meydana gelen faciada 16 işçi toprak altında kalmıştı. 1 milyon metreküpün üzerinde toprağın altında kalan çalışanlar için 20 günü aşkın yapılan arama kurtarma faaliyetlerinde 12 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Ailelerin çaresiz beklemeleri sürerken halen toprak altında çıkarılmayı bekleyen eksvastör operatörü İbrahim Kılınç, kamyon şoförleri Yavuz Yıldız, Halil Başer ve Nusret Beyazelma için aramalar devam ediyor.

AİLELER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYOR 

800 işçinin çalıştığı madende ihmalleri olduğu değerlendirilen maden şirketinin saha işletme sorumlusu, başmühendisi, iki iş güvenlik uzmanı, taşeron şirketin sahibi ile taşeron şirketin saha sorumlusu gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 5’i tutuklanmıştı. Maden sahasında oluşan geniş çatlakların bilinmesi ve yapılan uyarıların dikkate alınmamasından dolayı aileler şirket hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

SAĞ KURTULANLAR İŞTEN ÇIKARILIYOR 

Türkiye’nin en büyük maden ocağında sahasında 2 bin TL maaş ile 12 saat çalışan taşeron işçilerin herhangi bir sendikaya üye olmadığı öğrenildi. Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı açık ocak madeninde şirket tarafından aranan 48 işçi herhangi bir gerekçe belirtilmeyerek ücretsiz ve süresiz izin verildiği söylendi. 4 işçi ise basına şirket ihmallerini söyledikleri için işten çıkartıldı.